Design

Powrót wzoru „chevron”

czas trwania czytania: 5 minuty

Powrót wzoru „chevron”

Poprzez swoje dwie najnowsze kolekcje, Vero i Oltre, Marazzi proponuje – we współczesnej odsłonie, technologicznej i demokratycznej – powrót do eleganckiego sposobu układania płytek w jodełkę, tak popularnego niegdyś w rezydencjach arystokracji i burżuazji

Chevron”, czyli sposób układania płytek w jodełkę, ma starożytne wręcz pochodzenie. Jego ślady można znaleźć już w antycznym Rzymie, ale przede wszystkim na dworze Króla Słońce, Wersalu, parkiet we francuską jodełkę tak się przyjął, iż na jego wzór w ten sposób układano podłogi w rezydencjach arystokracji, mając je za niekwestionowany symbol elegancji. Zresztą stały się one tak popularne, że zaczęto stosować je również po drugiej stronie Alp – są na to dowody w licznych włoskich pałacach, jak Palazzo Madama w Turynie czy Palazzo Ducale w Wenecji – ale najpowszechniej parkiet taki stosowano w haussmanowskim Paryżu w XIX wieku.

Taki sposób układania stał się obecnie niezwykle modny, ponieważ zapewnia niezrównany efekt ruchu, zmieniając wizualne oddziaływanie przestrzeni nie tylko pod względem koloru czy interakcji ze światłem, jakie zapewnia ów charakterystyczny zygzak, ale też ze względu na możliwość tworzenia coraz to nowszych wzorów pasujących do każdego stylu, potrafiących nadać każdemu pomieszczeniu – salonowi, kuchni czy korytarzowi– taką elegancję i lekkość, jakby podłoga stawała się oryginalnym płótnem, po którym można śmiało stąpać.

Najnowsze kolekcje Marazzi Vero i Oltre, z listwami z gresu o efekcie dębu w dużym formacie, przewidują teraz układanie w jodełkę, bowiem przycięto je pod kątem 60° – jest to tzw. jodełka francuska lub węgierska – i zastosowano mniejszy format w stosunku do innych produktów w gamie (11 x 54 cm), przez co – pomimo odwzorowania klasycznych rys – proponuje on niezwykle scenograficzną grę intarsji.

Zresztą te dwie kolekcje, przeznaczone również na powierzchnie zewnętrzne, dysponują najbardziej zaawansowanymi technologiami firmy. Innowacyjny proces produkcyjny Sublime Sync pozwala na łączenie druku cyfrowego ze strukturą materiału w wysokiej rozdzielczości, oddając charakterystyczne dla drewna sęki i słoje, ale z głębią, jakiej nigdy dotychczas nie zdołano osiągnąć, przenosząc na jeszcze wyższy poziom podobieństwo estetyczne do odmian naturalnych.

Tekstura dębu Vero w czterech wariantach kolorystycznych (Castagno, Natural, Quercia i Rovere) oraz w dwóch formatach listew o dużych rozmiarach (22,5 x 180 i 20 x 120 cm) sprawia wrażenie łagodności. A poprzez kolekcję Oltre można uzyskać najbardziej zaawansowane parametry, ponieważ dysponuje ona takimi opatentowanymi technologiami jak powłoka antypoślizgowa StepWise czy niedawno wprowadzona Puro Marazzi Antibacterial, technologia usuwająca z powierzchni ceramicznych 99,9% bakterii i szkodliwych mikroorganizmów niezależnie od warunków oświetleniowych. Ponadto zastosowanie szkliwa Zero Glossy umożliwia uzyskiwanie powierzchni „super mat” lub „ekstra mat” o silnym efekcie wizualnym (w kolorach White, Natural, Sand i Caramel), natomiast liczne formaty listew (22,5 x 180, 20 x 120, 30 x 120 cm) pozwalają na nietypowe aranżacje, sprawiające, że podłoga staje się elementem wystroju wnętrz, który idealnie pasuje do upodobań użytkownika.   


 

zapoznaj się z kolekcjami