Poznajemy apartament wykończony w głównej mierze gresem Ceppo di Gré

czas trwania czytania minuty

Mediolan, zabytkowa kamieniczka: 120 m2 w całości pokrytych gresem o ponadczasowej elegancji

Ekskluzywny, eklektyczny, nigdy zbyt klasyczny ani zbyt nowoczesny: Ceppo di Gré to kamień naturalny o typowym szaro-błękitnym kolorze, charakteryzujący się teksturą bogatą w otoczaki o różnych wymiarach i kolorach. Powszechnie stosowano go w zabytkowych mediolańskich kamieniczkach, określał ich styl, czyniąc je ekskluzywnymi i cenionymi. Jego wydanie w postaci gresu porcelanowego idealnie nadaje się do współczesnych wnętrz zarówno ze względu na różnorodność jego formatów, jak i na praktyczność materiału ceramicznego (kamień ten w swojej oryginalnej wersji jest mocno porowaty, a jako gres jest wodoodporny).

W tym eleganckim mediolańskim apartamencie o powierzchni 120 m2 pomieszczenia urządzono w stylu nowoczesnym i minimalistycznym, jako zupełne przeciwieństwo klasycznego stylu zabytkowego budynku, w którym się on znajduje. Nawiązania do pieśni przeszłości odnajdujemy w doborze materiałów okładzin, dzięki gresowi porcelanowemu o efekcie kamienia Mystone Ceppo di Gré i całej kolekcji o tej samej nazwie, która bez wątpienia odgrywa w tym projekcie główną rolę.

Wybrany duży format (75 x 150 cm) podkreśla liniowość wnętrz i sprawia, że okładziny są bardziej jednolite, a fugi ograniczono do minimum, podkreślając tylko pokaźne rozmiary pomieszczeń.

Pod względem kolorów przeważają odcienie zimne, dlatego na okładzinach dominuje kolor szary, ale kolekcja ta dysponuje również dwoma cieplejszymi wariantami, które odbiegają nieco od skały-pierwowzoru (w katalogu można zobaczyć inne możliwości stylistyczne zapewniane przez Ceppo di Gré). Ściany, również w kolorze szarym, stanowią naturalną kontynuację podłóg.

Meble, wszystkie na wymiar z wyjątkiem pewnych elementów kultowych, obejmują jedynie te niezbędne, są surowe i zbliżone do siebie odcieniem, poza niektórymi elementami kolorowymi mającymi stanowić kontrast, jak stół obiadowy, krzesła barowe przy ladzie czy żółte szyby w dwóch kabinach prysznicowych.

Również w łazience Mystone Ceppo di Gré zajmuje rolę pierwszoplanową, zarówno na podłodze, jak i na ścianach mających kontakt z wodą, aby podkreślić realizację ściśle określonego stylu przewidzianego przez ten projekt.

 

 

Autor projektu: architekt Edoardo Barnini