Przyjazny środowisku efekt kamienia o wysokiej wydajności

czas trwania czytania minuty

Gres porcelanowy o efekcie kamienia jest materiałem niezwykle uniwersalnym, sugestywnym, który nadaje się do wielu różnych stylów dekoracyjnych i który łączy w sobie urok kamienia naturalnego z wysoką wydajnością. Kolekcje Marazzi stanowią przyjazną środowisku alternatywę, która sprzyja tworzeniu niesamowitych kompozycji typu mix&match kolorów, dekoracji, tekstur oraz formatów. Jest niczym puste płótno „oczekujące” na udekorowanie go.

Gres porcelanowy o efekcie kamienia doskonale oddaje urok naturalnych kamieni i nawiązuje do wieloletniej tradycji architektonicznej takich budowli jak pałace, rezydencje, a wręcz cała infrastruktura, od czasów rzymskich do renesansu, od baroku do epoki racjonalizmu. Trójwymiarowe tekstury kamieni odtworzone przez kolekcje Marazzi wiernie oddają „ciepło wizualne i piękno różnorodnych odcieni” łupków, trawertynów, kwarcytów oraz innych rodzajów skał osadowych. To bogata gama tonacji kolorystycznych, formatów i dekorów, która sprawdzi się w przeróżnych zastosowaniach, na podłogach i ścianach, we wnętrzach i na zewnątrz. Nie tylko w łazience, strefie spa czy kuchni, ale w wielu różnych innych miejscach, od mieszkań po powierzchnie sektora kontraktowego, zapewniając „total look” odpowiadający wielu stylom, od klasycznego po współczesny. To również znaczne możliwości kompozycyjne, a jednocześnie troska o środowisko, nie tylko dlatego, że gres porcelanowy ogranicza proces wyczerpywania się złóż w kamieniołomach, ale też dlatego, że zaawansowana technologia procesów produkcyjnych Marazzi zmniejsza zużycie wody i energii oraz umożliwia odzyskiwanie nawet 40% materiałów odpadowych.

Naturalia doskonale oddaje ciepłe odcienie i szorstkość powierzchni piaskowca. Poza szeroką gamą dekoracji mozaikowych, płaskorzeźb i powierzchni rytowanych do wyboru są dekory geometryczne i dwa motywy kwiatowe, podkreślane przez trójwymiarowy efekt nowej technologii Touch. To połączenie efektów dekoracyjnych sprawiające wrażenie ruchu i stwarzające efekt nieprzewidywalności. Wnosi ono do środowisk poprzemysłowych, takich jak wielkomiejskie lofty, miły dla oka kontrast materiałów: modne w aranżacji wnętrz wykończenia z betonu czy metalu ocieplane są przez wyczuwalną w dotyku konsystencję tej kolekcji bogatej w żyłkowania i inkluzje. Natomiast wnętrza w stylu nordyckim, w których typowe jest zimne światło i meble z naturalnego drewna, podkreśla wiernie odtwarzający materiał naturalny efekt kamienia. Duży format — w tym wersja o rozmiarach 100 x 100 cm na podłogi i wariant 33 x 100 cm jako okładzina ścienna — sprzyja tworzeniu ciągłości powierzchni między wnętrzem i zewnętrzem oraz między powierzchniami pionowymi i poziomymi, uwydatniając kompozycję architektoniczną domków letniskowych czy patiów albo dużych tarasów, w których nawiązania do kamienia naturalnego płynnie łączą się z otaczającą je roślinnością.

Kolekcja Carácter to propozycja sześciu różnych opcji wykończenia spośród okładzin o efekcie kamienia, od najbardziej jednorodnych tekstur po te najbardziej różnorodne, zawierające wielobarwne otoczaki. Pozwala ona na tworzenie efektów ton w ton lub kontrastów z wykorzystaniem różnych odcieni otoczaków. Ale Carácter dysponuje też formatem 100 x 100 cm i technologią antybakteryjną Puro Marazzi Antibacterial, która pozwala na eliminowanie z powierzchni aż 99,9% bakterii. Ze względu na różnorodność rodzajów wykończenia kolekcja ta doskonale współgra ze światłem i przeróżnymi materiałami naturalnymi oraz lokalnymi, tworząc niespodziewane efekty między wnętrzem i na przykład zewnętrznym tarasem, patio czy strefą basenową, a na dodatek oferuje antypoślizgową technologię StepWise. Elegancka i łatwa w utrzymaniu kolekcja Carácter przywodzi na myśl beztroską atmosferę nadmorskich willi.

Idealnie podkreślające wartościowy charakter obiektów historycznych oraz środowiska o ważnym efekcie dekoracyjnym kolekcje z gresu porcelanowego Mystone dysponują licznymi efektami kamienia, formatami i wersjami grubości, co pozwala na stosowanie ich zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Należy do niej m.in. Mystone Travertino, seria nawiązująca do materiału, który przeżył wiele różnych epok. Sprawdzi się zarówno w salonie, jak i w sypialni, na schodach i w korytarzach, a nawet w obszarach mokrych, takich jak spa, łazienki czy odkryte baseny. Cechą charakterystyczną tego materiału są niedoskonałości kamienia naturalnego, który wiernie odtworzono za sprawą technologii druku cyfrowego Sublime Sync. To gres porcelanowy, który na nowo łączy nas z kamieniem tyburtyńskim, z którego zbudowano rzymskie Koloseum lub kolumnadę na Placu Św. Piotra.

Wśród wielu propozycji gresu porcelanowego Marazzi o efekcie kamienia na uwagę zasługuje jeszcze kolekcja Uniche obejmująca cztery śródziemnomorskie kamienie wapienne w takiej samej liczbie formatów, teraz dodatkowo w wersji o grubości 20 mm oraz w formie kwadratowych i prostokątnych modułów, z myślą o tworzeniu okładzin ściennych z zachowaniem ciągłości od wewnątrz aż po strefę zewnętrzną. Neutralne i naturalne odcienie materiałów nawiązujących do Morza Śródziemnego pozwalają na tworzenie ciepłej, kojącej atmosfery, by żyło się przyjemnie. Te efekty kamienia świetnie komponują się z materiałami lokalnymi czy tradycyjnymi, jak na przykład drewno, ale równie dobrze „czują się” w otoczeniu bardziej zaawansowanych technologicznie struktur metali. Sprawdzą się zarówno w kontekstach miejskich, jak i w nadmorskich czy wiejskich rezydencjach. Są wyrazem piękna będącego syntezą technologii i tradycji budowlanych.