Renowacja przeprowadzona w historycznym centrum Republiki San Marino

czas trwania czytania minuty

Gres o efekcie drewna Treverkchic marki Marazzi, wybrany do projektu renowacji nieruchomości o wysokiej wartości historycznej

Każdy specjalista z branży wie, jak trudno jest wykonać projekt renowacji cennego budynku historycznego. Ograniczeń architektonicznych i dotyczących ochrony krajobrazu jest naprawdę wiele, a realizacja projektu o wysokiej jakości, zgodnie z wszelkimi wymaganiami, nie jest z pewnością sprawą łatwą.

Projektant musi bowiem odnaleźć najlepsze rozwiązanie, które będzie spełniać wszystkie przewidziane wymagania, mieszcząc się w budżecie, a jednocześnie szanując historię obiektu architektonicznego.

Projekt renowacji Sekretariatu Stanu San Marino, zrealizowany przez architekt Simonę Faetanini ze studia Archdesign, to przykład wzorowo wykonanych prac renowacyjnych.

Niezwykle cenny budynek w centrum historycznym, widniejący w katastrze nieruchomości już w 1773 roku, przez długi czas opuszczony, ulegał stopniowej degradacji i przed rozpoczęciem prac był praktycznie zupełnie zniszczony. Dzięki wykonanej renowacji budynek ten zyskał więc nowe życie – za sprawą drobiazgowej rekonstrukcji, która pozwoliła na wierne odtworzenie jego oryginalnych cech i technologii, przywrócono mu dawną świetność.

W każdym projekcie renowacji kluczowe znaczenie ma faza doboru materiałów i elementów wykończenia: muszą one wiernie wpisywać się w kontekst historyczny, współgrając z istniejącą aranżacją, a jednocześnie wzbogacając ją o zalety bardziej zaawansowanych technologicznie materiałów.

Duży wpływ na ten projekt miał wybór posadzki: na podłodze położono bowiem gres o efekcie drewna Treverkchic marki Marazzi, który wiernie odtwarza wygląd dawnych drewnianych podłóg dzięki najnowszym technologiom dekoracji cyfrowej, a przy tym charakteryzuje się wysokimi parametrami technicznymi właściwymi dla dzisiejszych gresów, takimi jak wytrzymałość oraz łatwość czyszczenia i konserwacji.

Treverkchic to gres o efekcie drewna, nawiązujący do najrzadszych i najcenniejszych jego gatunków, inspirowany drewnem europejskim, amerykańskim i egzotycznym. W tym przypadku wybrano orzech włoski, drewno, które dawniej wykorzystywano w budynkach i które dzięki swoim ciepłym barwom idealnie łączy się z umieszczonymi na ścianach kamieniami oraz wstawkami z marmuru.

Odwiedźcie z nami Sekretariat Stanu San Marino, przeglądając naszą galerię zdjęć.