Reply, ACPV ARCHITECTS Antonio Citterio Patricia Viel i Marazzi wprowadzają nową koncepcję projektowania płytek ceramicznych, wykorzystując do tego sztuczną inteligencję

czas trwania czytania minuty

Reply, we współpracy ze studiem architektury i projektowania wnętrz ACPV ARCHITECTS Antonio Citterio Patricia Viel, ogłasza rozpoczęcie eksperymentu z wykorzystaniem technik sztucznej inteligencji do projektowania i produkcji płytek ceramicznych ze światowym liderem w tej dziedzinie, firmą Marazzi.

Inicjatywa ta stanowi jeden z pierwszych przypadków udanego zastosowania sztucznej inteligencji do projektowania płytek ceramicznych. W eksperymencie, oprócz zespołu ekspertów z Machine Learning Reply, uczestniczyło studio ACPV ARCHITECTS i firma Marazzi, łącząc umiejętności i wiedzę, które zaowocowały najnowocześniejszymi rozwiązaniami dla nowego centrum Reply w Turynie, w Caserma de Sonnaz.

Dzięki wykorzystaniu takich modeli generatywnych jak Stable Diffusion, Midjourney i Dall-E 2 możliwe było zaprojektowanie nowych materiałów i ulepszenie niektórych aspektów procesu produkcyjnego, takich jak wydajność, kreatywność czy wpływ na środowisko. Współpraca ze studiem ACPV ARCHITECTS pomogła stworzyć idealne połączenie estetyki i technologii, umożliwiając realizację unikalnie zaprojektowanych produktów.

Zastosowanie sztucznej inteligencji nie tylko otwiera nowe możliwości twórcze poprzez rozszerzenie gamy niestandardowych płytek o wysokiej jakości, lecz także pozwala na znaczną redukcję kosztów zakupu materiałów i transportu. Ponadto, ze względu na swój charakter, inicjatywa ta może pomóc w ograniczeniu eksploatacji zasobów naturalnych i ustanowieniu bardziej zrównoważonych procesów produkcyjnych.

Eksperymenty te pozwoliły przezwyciężyć poważne wyzwania techniczne, tworząc wysokiej jakości obrazy do wykorzystania w procesach produkcyjnych firmy Marazzi. Obrazy, począwszy od próbek rzeczywistych materiałów i wzorów, zostały przetworzone przez zespół Machine Learning Reply — spółki Reply Group specjalizującej się w sztucznej inteligencji — i ACPV ARCHITECTS przy użyciu technik inpaintingu, outpaintingu, wariacji i superrozdzielczości, aby zapewnić maksymalną jakość i realizm.

Jak wyjaśnia Tatiana Rizzante, CEO spółki Reply: „Inicjatywa ta powstała z chęci stworzenia unikalnego projektu podłogi w przestrzeni ‘Sztuka i tecnologia’ w nowej siedzibie Reply w Caserma de Sonnaz. Otworzyła ona nowy rozdział innowacji w sektorze płytek ceramicznych dzięki sztucznej inteligencji. Współpraca ze Studiem ACPV ARCHITECTS i Marazzi pozwoliła nam połączyć estetyczne rzemiosło i najnowocześniejszą technologię, na nowo definiując granice projektowania i procesów produkcyjnych w branży płytek ceramicznych”.

„Innowacja pomaga nam każdego dnia w poprawie naszych procesów i produktów, w bardziej świadomym wykorzystywaniu źródeł energii i surowców, w promowaniu obiegu zamkniętego w naszych procesach produkcyjnych”, komentuje Mauro Vandini, dyrektor generalny Marazzi Group. „Ten eksperyment, wykorzystujący sztuczną inteligencję do projektowania produktów ceramicznych, stanowi nie tylko konkretny przykład naszego podejścia do zrównoważonego rozwoju, które ma być otwarte i multidyscyplinarne oraz uwzględnia szczególny wkład i wiedzę fachową Reply i ACPV ARCHITECTS. To bowiem także prawdziwy skok technologiczny, mogący otworzyć nieskończone możliwości twórcze i aktywnie przyczynić się do zmniejszenia wpływu na środowisko związanego z tą fazą procesu”.

Eksperymentowanie ze sztuczną inteligencją zapewnia nowe możliwości w projektowaniu wnętrz. Wykorzystując algorytmy z ogromną ilością danych, zespół projektowy stworzył unikalne wzory, które stymulują emocje, oferują bezprecedensowe doświadczenia w przestrzeni oraz tworzą nowe połączenie między naturą i rzemiosłem.

„Odtwarzanie efektów naturalnych ma długą historię w architekturze i projektowaniu wnętrz, ale dziś mamy możliwość generowania nowych wzorów, które wykraczają poza granice natury. Obrazy generowane przez sztuczną inteligencję oferują wyjątkową możliwość tworzenia wzorów marmuru z uwagi na ich zdolność do zaspokajania określonych potrzeb w zakresie znaczenia, kombinacji kolorów, osobistych preferencji i konfiguracji przestrzennych. Ten eksperyment wprowadza nowe podejście do kreatywności, łącząc możliwości algorytmów sztucznej inteligencji z ludzkimi wskazówkami i wkładem” — mówi architektka Patricia Viel, dyrektor generalna ACPV ARCHITECTS.