Różne grubości, maksymalna wszechstronność projektowa: gres staje się elementem wystroju wnętrz

czas trwania czytania minuty

Powder i The Top Metal Look pokrywają wnętrza nowego wine baru z piwniczką w Correggio, w pomieszczeniach po dawnej Mennicy miejskiej.

Na starym mieście Correggio, gminy w prowincji Reggio Emilia, swego czasu mieścił się warsztat, w którym wybijano monety. Dziś, w dawnej Mennicy miejskiej, można w nieformalnej i eleganckiej atmosferze degustować dobre wino, w towarzystwie trzech młodych właścicieli i pomysłodawców projektu.

Nazwa lokalu to zresztą hołd dla pierwotnego przeznaczenia tego miejsca: La Zecca – Coniamo piaceri (Mennica – wybijamy przyjemności) podkreśla symboliczną więź pomiędzy wartością tego, co powstawało w dawnym warsztacie i wartością win, które obecnie ten sklep z winami proponuje. Wybór produktów jest bardzo szeroki, a jakość niezwykle wysoka, podobnie jak jakość wnętrz zachęcających do wspólnej zabawy i relaksu.

Projekt powierzono architektowi Francesco Masoniemu z pracowni o jego imieniu, który stworzył pomieszczenie wyrafinowane i minimalistyczne, zainspirowane częściowo stylem industrialnym.

Ciemny sufit z widocznymi belkami jest elementem zastanym, którego wartość podkreślono tak, aby wyróżniał się na tle białych i jasnych ścian. Na ścianie tylnej uwagę zwraca przejście prowadzące do wewnętrznej piwniczki: białe drzwi przesuwne – niemal niewidoczne na tle białej ściany – przesuwają się po metalowej szynie przymocowanej do ściany i łączą ze skrzydłem, na którym widnieje nazwa lokalu.

Równie ciemne jak sufit są okładziny ceramiczne, które stanowią dekorację nie tylko dla podłogi, lecz także dla lady wine baru: zarówno płytki wybrane do wnętrz lokalu, jak i ladę właśnie, wykonano bowiem z gresu porcelanowego.

Na podłodze postawiono na gres o efekcie cementu z kolekcji Powder, w formacie 75 x 75 cm z fugą ton w ton. Jest on w kolorze szaro-grafitowym, głębokim, a powierzchnia pełna jest nieregularności i niedoskonałości typowych dla cementu: efekt strukturalny jest identyczny jak na materiale oryginalnym, ale praktyczność użytkowania może zapewnić tylko gres porcelanowy, idealny zarówno do projektów mieszkaniowych, jak i do wnętrz komercyjnych, w których podłoga jest intensywnie użytkowana. W kolekcji Powder zastosowano bowiem technologię Marazzi High Performance, która sprawia, że płyty są hiper odporne i wydajne, w sam raz do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu.

Takie właściwości jak wszechstronność stylistyczna, higieniczność i praktyczność utrzymania sprawiają, że gres porcelanowy to materiał okładzinowy idealny nie tylko na ściany i podłogi, lecz także na elementy wystroju wnętrz: lada główna wine baru jest pokryta w całości gresem o efekcie metalu, z płytami maksi o niewielkiej grubości (6 mm) z kolekcji The Top Metal Look. W przypadku tego projektu zastosowano płyty w formacie 160 x 320 cm; bardzo duże wymiary pozwalają na swobodne projektowanie okładzin bez przerw i fug, ułatwiając – przede wszystkim w przypadku blatów roboczych i lad – również późniejsze ich czyszczenie. Także tutaj postawiono na odcienie szarości, tym razem rozświetlone akcentami opalizującymi.

Podczas gdy cement i metal stanowiły dwie główne inspiracje pod względem materiałów okładzin, drewno stanowi element łączący, ocieplając atmosferę i wystrój wnętrz: z sufitu „przechodzi” na stoliki i wykończenie lady, wykonane z częściowo wystających listew poziomych podkreślonych nastrojowym oświetleniem.

To modny lokal zrealizowany dzięki minimalistycznemu połączeniu elementów metalowych, cementu i drewna, podkreślanych w elegancki sposób przez biel ścian. W kontraście z prostotą projektu bazowego prawdziwą eksplozję kolorów tworzą siedzenia (designerskie pomarańczowe hokery) i butelki z winem, które stają się w ten sposób prawdziwym elementem wystroju wnętrz, ale też oczywiście produktem odniesienia, wokół którego w tym miejscu „wszystko się kręci”.