Project Portfolio

Wielkoformatowe płytki SistemB dla uzyskania efektu siły i ciągłości

czas trwania czytania: 4 minuty

SistemB – siła i ciągłość w wyjątkowym projekcie - 1

Projekt o prostych liniach, w którym wielkoformatowe płytki kolekcji SistemB stają się charakterystycznym elementem formalnego i symbolicznego wymiaru architektury.

Zlokalizowana na południu Sardynii, Casa S to projekt zrodzony z pragnienia młodej, siedmioosobowej rodziny, aby stworzyć „dom życia”. Rozwiązanie projektowe ma na celu racjonalny podział przestrzeni, tak aby każdy członek rodziny miał dla siebie odpowiednią ilość miejsca, z uwzględnieniem poziomu prywatności poszczególnych pomieszczeń i ich właściwej ekspozycji na słońce.

Przestrzeń jest zamknięta i chroniona przez specjalnie wybrany, prosty, dwuspadowy dach, nawiązujący do „domu” jako archetypu, tego, o którym wszystkie dzieci marzą i który rysują.
Ten dach stanowi część ciągłego pokrycia obejmującego cały dom, którego charakter zmienia się w zależności od pomieszczeń, jakie się za nim znajdują. Na elewacji północno-wschodniej, za którą mieszczą się pomieszczenia pomocnicze, pokrycie to ma bardzo zamkniętą formę, z niewieloma regularnymi otworami. Natomiast na przeciwległej elewacji otwiera się, aby wpuścić światło do pomieszczeń głównych, opierając się na ziemi na trzech przegrodach nośnych, stanowiących pionowe przedłużenie dachu.

Kontrast między pokryciem a bryłą budynku został podkreślony przez zastosowanie dwóch różnych materiałów: dach i pokrycie obłożono okładziną z wielkoformatowego gresu porcelanowego SistemB w ciemno szarym kolorze (60x120 cm), natomiast znajdująca się pod nim bryła budynku została otynkowana i pomalowana na biało.

Wielkoformatowa okładzina ceramiczna, wybrana w celu podkreślenia formalnego i symbolicznego charakteru pokrycia bryły domu, to nowy drobnoziarnisty gres porcelanowy SistemB z kolekcji Marazzi Tecnica, dostępnej w szerokiej gamie odcieni, które doskonale wpasowują się w najróżniejsze rozwiązania stylistyczne.

Zastosowanie ceramiki było kluczowym wyborem w tym projekcie. Materiał ten umożliwił stworzenie ciągłej powłoki dachu i pionowych elewacji, pozwalając uzyskać efekt unikalnego „pokrycia ochronnego” bryły domu.

Dzięki zastosowaniu wielkoformatowego rektyfikowanego gresu porcelanowego SistemB, z fugami w tym samym kolorze, osiągnięto oczekiwany efekt siły i ciągłości. Ceramika Marazzi została wykorzystana w tym projekcie nie tylko do pokrycia dachu i obłożenia elementów elewacji, ale także do wykonania posadzek zewnętrznych i łazienkowych.

Do pierwszego celu wybrano płytki ceramiczne Block Marazzi, wykonane z drobnoziarnistego gresu porcelanowego, z przeplatającym się efektem błysku i matu, o charakterystycznej zacieranej powierzchni typowej dla posadzek zewnętrznych. Natomiast łazienki w tym domu zyskały charakter dzięki dobrze przemyślanemu połączeniu płytek oefekcie cementu z linii Progress, nawiązujących w prostym, czystym stylu do uroku płytek cementowych, oraz kolekcji Clays łączącej estetykę cementu i terakoty, która tworzy powierzchnię wyróżniającą się intensywnymi odcieniami.