Design
Specjalne rozwiązania do łazienek: The Spa
czas trwania czytania: 5 minuty

Połączone ze sobą i otwarte przestrzenie, w których podkreśla się związek z zewnętrzem, światłem i elementami naturalnymi. Wanna z hydromasażem wyglądem przypominająca starożytne wanny, które miały zapewniać dobre samopoczucie i kult ciała. Materiały nawiązujące do naturalnych kamieni, ciepłe mozaiki i tekstury o kolorach ziemi to doskonały wybór przy projektowaniu miejsc relaksu.
Już od czasów term rzymskich w tego typu miejscach przeznaczonych do pielęgnacji ciała stawiano na piękno. Powstawały monumentalne budynki i miejskie mikrokosmosy w środku miasta. Miejsca, których celem – jeśli były publiczne – zawsze była socjalizacja, ale bardziej ogólnie miały one pomóc oderwać się od „zwykłych obowiązków domowych” i służyć trosce o własne ciało.
Zgodnie z tym pierwotnym modelem w dzisiejszych centrach odnowy biologicznej utrzymywana jest łączność otoczenia z pomieszczeniami specjalistycznymi, co zauważa się też w domowych SPA, które w znacznym stopniu przyczyniły się do tworzenia miejsc rozłożonych na poszczególne elementy, zaprojektowanych według stref na podstawie ich funkcji.
Koncepcja SPA wnosi do współczesnych łazienek wizję relaksu, medytacji i powrotu do elementów naturalnych.
Łazienka staje się więc miejscem do oderwania się od codzienności i ucieczki od hałasu czy stresu. W projektowaniu tego typu pomieszczeń stawia się na kilka kluczowych elementów: rygor estetyczny, oszczędne formy i pewne rozwiązania w wykończeniu, które przekształcają łazienkę w miejsce kultu ciała, gdzie łączą się ze sobą czystość, relaks, odpoczynek i medytacja.
Elementy architektoniczne wchodzą z dialog z otoczeniem: poszukuje się relacji między przestrzeniami za pomocą naturalnego światła, pomieszczenia są otwarte, a ściany stają się dużymi oknami, aby umożliwić zachowanie ciągłości między przestrzenią wewnętrzną i zewnętrzną.
Aby odtworzyć te elementy, wybraliśmy, z jednej strony, chłodniejsze i bardziej „kamieniste” rozwiązanie, w którym wykorzystano gres Mystone Ardesia w trzech wersjach: Antracite, Cenere i Bianco; na posadzce płytki wymieszano, układając je w jodełkę z listew niestandardowych o wymiarach 20 x 90 cm i zestawiając z mozaiką Gesso/Carbone z kolekcji Zellige, zastosowaną jako okładzina kabin prysznicowych.
Z drugiej jednak uzyskaliśmy cieplejszą i jaśniejszą wersję dzięki zastosowaniu serii Terratech w kolorach Salvia i Polvere oraz dzięki ich mozaikowemu formatowi, który położono w strefie pryszniców i umywalek.
Project & Styling: Alessandro Pasinelli Studio
Spa Terratech
Podłoga:
M8J9 Terratech Salvia Rett 75x150
Powłoka
M8J8 Terratech Polvere Rett 75x150
Powłoka natryskowa:
M8L7 Terratech Mosaico Polvere Modulo A + Modulo B
Umeblowanie
Stosowany: Toast di Davide Groppi
Opukanie: Kelio 63 di Fir Italia
Wieszaki Fantini Rubinetti
Stoliki do kawy: Hiroshima Side Table di Marumi
Sesje: Rams di Paola Lenti
Lekki: Light Soldier Fixed 75 by Flos
Spa Mystone Ardesia + Zellige
Podłoga:
Mystone Ardesia Anthracite, Cenere e Bianco custum cut 20x90 cm
Powłoka:
M03Y Mystone Ardesia Cenere Rett 75x150
M03Z Mystone Ardesia Anthracite Rett 75x150
Powłoka natryskowa:
M8WH Crogiolo Zellige Mosaico Carbone 30x30
Umeblowanie
Stosowany: IC Lights Wall 2 di Flos
Opukanie: Kelio 63 di Fir Italia
Wieszaki: Fantini Rubinetti
Stoliki do kawy: Zock Pedestal Table di Ligne Roset
Sesje: Chaise Lounge di Knoll
Lekki: Light Soldier Fixed 75 by Flos



















