Średniowieczny „open space”

czas trwania czytania minuty

We współczesnym lofcie stworzonym pod belkami dawnej rezydencji w Langhe, w którym podłogi w całości wyłożono kolekcją Grand Carpet, zadanie rozwiązania funkcjonalnego podziału pomieszczeń powierzono poszczególnym powierzchniom, odnajdując w nich właściwy klucz stylistyczny.

Marzeniem dwóch właścicielek tego spektakularnego loftu było zamieszkać w zamku i przekształcić go w luksusowy obiekt noclegowy. Zwróciły się więc do zespołu architektów z GAP Studio, w regionie Asti, aby koniecznie wykorzystać i podkreślić waloru strychu rezydencji z 1700 roku, położonej na wzgórzach regionów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (Langhe-Roero i Monferrato): w efekcie, po 2 latach pracy, powstał tam ich współczesny dom z poddaszem o powierzchni 160 metrów kwadratowych. Minimalistyczne i nowoczesne wyposażenie idealnie wpisuje się w historyczny urok zamku, który pozostał nienaruszony dzięki umiejętnemu odzyskaniu oryginalnych belek dachowych i kamiennych ścian. Ponieważ strychu nie dał się podzielić na kilka pomieszczeń, dom został zaprojektowany jako ogromna otwarta przestrzeń podzielona na dwie części: strefę dzienną z widokiem na taras o powierzchni 35 m2, z kuchnią, jadalnią i salonem oraz strefę nocną, w której znajduje się sypialnia, garderoba i główna łazienka.

Brak strukturalnego podziału jest podkreślany i potęgowany przez odpowiednio dobrane podłogi: w całym bowiem domu znajdują się płytki gresowe w formacie „maksi” ze spektakularnej kolekcji Grand Carpet, zaprojektowanej przez Antonia Citterio i Patricię Viel, a powstałej po sukcesie, jaki odniosła instalacja Augmented Surface zorganizowana przy okazji Milano Design Week 2017.

Pod względem materiałów inspiracją była w tym przypadku faktura starożytnych perskich dywanów, których zużyte i zmienione wraz z upływem czasu motywy stały się symbolem kolekcji, tworząc jeden, powtarzalny w nieskończoność, wzór.

Na płytkach w formacie „maksi”, o rozmiarach 120 x 240 cm i grubości zaledwie 6 mm, wzór ten odtworzono w 6 różnych modułach, a niewielkie fugi pozwalają na stworzenie jednolitej posadzki zapewniającej pomieszczeniu prestiżowy wygląd.

W projekcie Grand Carpet postawiono na kolor Smoke (szary), ale dostępny jest też w cieplejszej wersji Sand.

Wybór gresu porcelanowego w tak wielkim formacie potwierdza tylko, że materiał ten harmonijnie współgra również z kontekstem historycznym pozornie bardzo odległym pod względem stylu.

Pozostała część zamku jest nadal odrestaurowywana i wkrótce, zgodnie z planem, stanie się on luksusowym obiektem turystycznym.

 

Ph. Nicola Lorusso