Śródziemnomorski styl w renowacji domu na wybrzeżu

czas trwania czytania minuty

Właściciele położonego nad morzem domu poprosili młodych architektów z 87Studio, aby przypomnieli sobie naukę Gio Pontiego i odtworzyli ją w nowym wydaniu; a bohaterem tych odnowionych przestrzeni jest kolekcja Crogiolo Scenario.

Mistrz Gio Ponti i stosowana przez niego ceramika inspirowana krajobrazami morskimi stanowiły doskonałą lekcję dla pokoleń projektantów, definiując jednocześnie specyficzną formę przekazu estetycznego.

Z tym dziedzictwem postanowili zmierzyć się też młodzi architekci z 87Studio, którym właściciele mieszkania powierzyli zadanie wyremontowania ich przestrzeni do życia, umacniając relację budynku z otaczającym go morzem i krajobrazem.

Dom położony jest w Massa Lubrense, na Półwyspie Sorrentyńskim, a taras z widokiem na morze na pierwszym piętrze budynku dysponuje zapierającym dech w piersiach widokiem na niezwykle urokliwy kawałek wybrzeża.

Zamiar utrwalenia więzi z tym miejscem i śródziemnomorską tradycją dekoracyjną sprawił, że wiodącą rolę w całym projekcie odegrała kolekcja Crogiolo Scenario firmy Marazzi.

Nie mogło zabraknąć w niej więc niebiesko-białych kolorów, typowych między innymi dla tradycyjnej majoliki, z której słynie ten teren.

Chęć pokrycia przestrzeni wewnętrznej i zewnętrznej jednym materiałem, a także obecność tarasu sprawiły, że konieczne było zastosowanie gresu porcelanowego.

Gama kolorów Scenario, czyli nawiązanie do dawnej serii Marazzi o nazwie „I Pennellati”, zaprojektowanej przez Veneria Martiniego w 1958 roku, ponownie tworzy efekt przypominający pociągnięcie pędzla typowy dla tradycyjnej ceramiki w wersji matowej i pozwala na zinterpretowanie na nowo tradycji, zapewniając parametry wyrobu ceramicznego, ale wytwarzanego przemysłowo w ramach procesów kontrolowanych.

Dzięki innowacjom technologicznym wprowadzonym do procesów produkcyjnych Scenario wiernie bowiem odwzorowuje niedoskonałości i bogactwo barw błyszczącej majoliki na powierzchniach matowych, które są znacznie bardziej wydajne i praktyczne.

Scenario to część większego projektu Crogiolo, która obejmuje siedem kolekcji małego formatu Marazzi zainspirowanych tradycyjną ceramiką. W pomieszczeniach tego budynku położono Scenario w formacie kwadratu (20 x 20 cm), z pojedynczym dekorem, Tappeto 1 Blu, w dwóch różnych wzorach i kolorach: wzór zastosowany na podłodze wyraźnie nawiązuje do ruchu fal morskich; na ścianach zaś, w kuchni i na tarasie, ten sam dekor został zastosowany w zupełnie inny sposób, a wprowadzony w życie pomysł tylko potwierdza niezwykłą wszechstronność tego materiału nawet w przypadku tak wyraźnych kontrastów kolorystycznych.

W scenerii tej dominują biel i błękit, zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz domu, gwarantując ciągłość przestrzeni o dużym wpływie estetycznym i przyjemne wrażenia, jakie zapewnia matowe wykończenie całej linii.

 

Zdjęcia: Daniele Domenicali