StepWise™, nowa technologia Marazzi

czas trwania czytania minuty

Aby zapewnić powierzchnie miękkie w dotyku, a przy tym charakteryzujące się dużo lepszymi właściwościami antypoślizgowymi

StepWise™ to nie nowy produkt, ale nowy proces produkcyjny, technologia, którą firma Marazzi zastosowała w niektórych już dostępnych kolekcjach: Mystone Gris du Gent, Mystone Limestone, Mystone Moon, Crogiolo D_Segni Blend i Terratech.

Powołanie do innowacji

Marazzi Group od dawna jest punktem odniesienia w światowej produkcji ceramiki właśnie dzięki wysokiemu poziomowi technologicznemu, będącemu wynikiem ciągłych, niestrudzonych badań w zakresie estetyki oraz wdrażania innowacyjnych rozwiązań produktowych i procesowych. Nie można tu zapomnieć o wykorzystywaniu „pieców tunelowych” w latach 50., o rewolucyjnym patencie na technologię pojedynczego wypalania – proces produkcyjny, który stał się najpopularniejszy na świecie –, o pierwszych płytach wielkoformatowych w latach 70., o patencie „Enduro” w latach 80., który zoptymalizował właściwości techniczne produktów ceramicznych, zwiększając możliwości ich zastosowania, a także o patencie na gres krystalizowany SistemA.
Jednym z najnowszych osiągnięć jest natomiast opracowanie supernowoczesnej technologii StepWise™, która zapewnia produktom doskonałe właściwości antypoślizgowe, a jednocześnie miękkość w dotyku i łatwość czyszczenia ze względu na brak chropowatości powierzchni.
 

StepWise™, głębia na powierzchni

Gres porcelanowy, wykonany przy wykorzystaniu zaawansowanych technologii, zapewnia wysoką odporność na naprężenia mechaniczne, produkty chemiczne, zużycie, zarysowania, głębokie ścieranie i zginanie; można go łatwo czyścić, jest odporny na mróz, ogień, pleśń oraz działanie promieni UV. Wszystkie cechy i właściwości chromatyczne powierzchni gresowych pozostają niezmienne mimo upływu czasu i oddziaływania różnych warunków atmosferycznych.
Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, StepWise™ nie jest rodzajem obróbki powierzchniowej, lecz wewnętrzną właściwością techniczną nowych produktów.
Firma Marazzi zdołała udoskonalić właściwości materii, pracując nad nią we wszystkich fazach produkcji przemysłowej: od badania materiałów i szkliw do określonego typu mielenia i prasowania, modyfikując przy tym również proces wypalania.
Nowe gresy Marazzi, wytworzone z zastosowaniem technologii StepWise™, są ponadto poddawane obróbce mechanicznej na całej powierzchni, co pozwala zachować ich miękki wygląd przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiego dynamicznego współczynnika tarcia (DCOF, ANSI American National Standard). Współczynnik ten określa właściwości płytek przy mokrej powierzchni (standard dla powierzchni to 0.42 niutony), wewnątrz pomieszczeń. StepWise™ ma DCOF równy 0.60, a więc dużo wyższy niż standardowy.
 

Wizytówka rewolucyjnego rozwiązania

Korzyść wynikająca z możliwości stosowania produktów wytworzonych z zastosowaniem technologii StepWise™ jest ewidentna: pełna zgodność z wartościami tarcia określonymi przez najbardziej restrykcyjne przepisy łączy się w tym przypadku z powierzchniami o wysokiej jakości estetycznej, przyjemnymi w dotyku i łatwymi do czyszczenia.
Dzięki połączeniu doskonałych właściwości antypoślizgowych i wyjątkowej łatwości utrzymania – do czyszczenia tych nowych powierzchni stosuje się tylko wodę i delikatny środek myjący –, gresy StepWise™ stanowią idealne rozwiązanie do przestrzeni o dużym natężeniu ruchu: przejazdów, kuchni komercyjnych, basenów, publicznych toalet i pryszniców, stref zewnętrznych, zarówno prywatnych, jak i hotelowych, itp.
Kolekcje, w których zastosowano technologię StepWise™, pozwalają sprostać wysokim wymaganiom w zakresie właściwości, umożliwiając stworzenie efektu „total look” dużych przestrzeni architektonicznych, gdzie ciągłość pomiędzy posadzką wewnętrzną i zewnętrzną coraz częściej stanowi istotny element koncepcji.
Dekory i barwy, tekstury i odcienie znajdujące się już w katalogu pozostają niezmienione, jednak mają dodatkową zaletę, jaką jest możliwość wejścia w nowe wymiary projektowe.

Kolekcje wytwarzane z zastosowaniem technologii StepWise™

Zastosowanie nowej technologii nie zmienia tekstur i kolorów serii, w jakich została ona wykorzystana. Poprawia natomiast jej właściwości techniczne i poszerza możliwości układania w przestrzeniach, które wymagają doskonałych parametrów technicznych i jakościowych.
 

Mystone Gris du Gent

Klasyczny, bardzo cenny francuski kamień, którego ponowne odkrycie jest wyraźnie widoczne w najnowszych trendach w sektorze aranżacji powierzchni, inspiruje nową kolekcję ceramiki, będącą syntezą bogactwa estetycznego i wysokich parametrów technicznych. Delikatne powierzchnie z tłem w kolorze szarym taupe, cieniowane i kompaktowe, ozdobione cieniutkimi żyłkowaniami w kolorze miedzi, w różnych formatach, w tym 60×120 cm o grubości 20 mm, o bardzo wysokich parametrach technicznych i wyjątkowych właściwościach antypoślizgowych.
 

Mystone Limestone

Trzy ciepłe odcienie – Taupe, Ivory i Sand – nadają nowoczesny charakter temu kamieniowi o antycznym pochodzeniu, w projekcie, który wyróżnia się naturalną i minimalistyczną grafiką, ożywioną delikatnymi wstawkami. Trzy wykończenia, w tym delikatny Velvet oraz powierzchnia strukturalna, dwa formaty o grubości 20 mm, a wśród dekorów wyjątkowa mozaika Foglie. Uniwersalność i współczesny gust zostały wykorzystane w wielu odsłonach do aranżacji powierzchni w kontekstach mieszkalnych i komercyjnych.
 

Mystone Moon

Marazzi na nowo interpretuje kamień Moongrey w uniwersalnej kolekcji o wysokich parametrach technicznych: proponuje trzy kolory i wiele formatów, między innymi wyjątkowo efektowny 90×180 cm, a także 80×80 cm i 60×120 cm, o grubości 20 mm. Oszczędna elegancja i miła w dotyku powierzchnia o wysokich parametrach technicznych łączy się ze strukturą cementu lub z neutralnymi odcieniami, aby stworzyć minimalistyczny design, bądź też ze strukturą drewna we wnętrzach, których stylistyka opiera się na zdecydowanych kontrastach.
 

Crogiolo D_Segni Blend

Il Crogiolo, najstarsza siedziba firmy Marazzi, jest historycznym nawiązaniem do zakładu przemysłowego z lat 30. XX wieku, gdzie produkowano pierwsze płytki.
W latach osiemdziesiątych stała się ona prawdziwą marką i miejscem „eksperymentów” Marazzi; to tutaj sprowadzano projektantów, artystów i mistrzów ceramiki, aby pracowali z materiałem ceramicznym. Crogiolo stało się inspiracją dla niektórych nowych kolekcji marki, w tym dla kolekcji D_Segni Blend, która proponuje nową gresową interpretację historycznych, ręcznie wytwarzanych płytek cementowych, w formacie 20×20 cm. 7 kolorów i 18 wzorów, aby tworzyć przytulne powierzchnie i okładziny w graficznym, współczesnym stylu.
 

Terratech

Eksperymenty kreatywne z gliną były inspiracją dla tej kolekcji, która pogłębia związek materiału z kolorem. Siedem odcieni, od barw ziemi po ostatnio opracowane różne odcienie pudrowe, a także seria dekorów, która wykorzystuje nieregularne grafiki i wzory stylizowane na estetykę hand made. W tej kolekcji oszczędna estetyka oraz poszukiwania w dziedzinie materiałów i barw znajdują swój wyjątkowy wyraz.