Project Portfolio

Zrównoważona „inteligentna dzielnica” z gresem Marazzi

czas trwania czytania: 6 minuty

Gres Marazzi dla Smart District UpTown w Mediolanie - 1

UpTown w Mediolanie to pierwsza „inteligentna dzielnica” we Włoszech, całkowicie bezwęglowa, w której powstały już pierwsze budynki mieszkalne zaprojektowane przez pracownie SSA, Scandurra Studio Architettura i ZDA, Zanetti Design Architettura Studio

Pierwsza część nowej dzielnicy UpTown w Mediolanie, powstającej na zasadach uproszczonej procedury budowlanej, obejmuje około 420 apartamentów; łącznie będzie ich dwa tysiące, a budowa potrwa do końca 2026 roku. Architektura dwóch pierwszych działek w Cascina Merlata, zaprojektowana przez SSA, Scandurra Studio Architettura i Zanetti Design Architettura Studio, obejmująca cztery wieżowce oraz trzy budynki ustawione liniowo, tworzy otwarty system mieszkaniowy w ciągłości z istniejącą strukturą urbanistyczną i krajobrazową.

Nowa dzielnica jest wyposażona w innowacje technologiczne – od współdzielenia samochodów w kondominiach po łączność i monitoring – zapewniane przez grupę firm, które zaopatrzyły ten obszar, 900 tys. metrów kwadratowych z 250 tys. metrów parku publicznego, w infrastrukturę opartą na najnowocześniejszych technologiach: Vodafone, Bosch, A2A, Samsung, WeShare'ngo, Clear Channel to tylko niektórzy z partnerów innowacyjnych Euromilano. „UpTown to nie tylko piękne domy w przyjemnym, zielonym otoczeniu dzięki 25-hektarowemu parkowi”, potwierdza Attilio Di Cunto, CEO Euromilano, „wszystko jest tu zaprojektowane tak, aby ułatwić życie mieszkańcom i uprzyjemnić każde doświadczenie. Rozwiązania cyfrowe idą w tym kierunku i idealnie wpisują się w naszą filozofię. Dla nas łączność jest podstawową usługą, tak jak zaopatrzenie w wodę i energię elektryczną”.

Nawet w skali pojedynczego budynku apartamenty wyposażone są w najnowocześniejsze technologie: usługi cyfrowe, siłownia dla mieszkańców, dwujęzyczny miniżłobek, przestrzenie do coworkingu i bezpośredni dostęp do dużego parku publicznego tworzą prawdziwy ekosystem, który stawia na pierwszym miejscu jakość życia rodzin.

Jest to pierwsza całkowicie bezwęglowa dzielnica we Włoszech. W inteligentnej dzielnicy nie przewiduje się wykorzystywania metanu; ogrzewanie pochodzi z systemów czwartej generacji do przetwarzania odpadów z pobliskiej elektrociepłowni Figino, natomiast chłodzenie opiera się na geotermalnym wykorzystaniu warstw wodonośnych. Zrównoważenie ekologiczne UpTown zostanie potwierdzone przez GBC Italia (Green Building Council) i będzie to pierwsza w całości certyfikowana włoska dzielnica.

Jakość architektury znajduje swój wyraz w aspektach kompozycyjnych o silnej tożsamości, które nawiązują do pewnych obrazów doświadczeń dzielnic mieszkaniowych, będących wyrazem kultury projektowania powojennego Mediolanu, oraz w starannym doborze materiałów i detali.

Budynki charakteryzuje pozioma powtarzalność reprezentowana przez elementy wyznaczające poszczególne piętra, które podkreślają łączność jednostek mieszkalnych, a duże balkony niczym zewnętrzne pomieszczenia okalają większość brył budynków, silnie powiązanych z zieloną przestrzenią, którą są otoczone.

System złotych i brązowych elementów lamelowych buduje przesłonę, cienką powłokę między przestrzenią wewnętrzną a zewnętrzną, i współgra z matowymi masami brył, tworząc jasną i lekką całość.

„Na fasady linearnych budynków”, mówi Umberto Zanetti z pracowni ZDA, „opracowaliśmy, w ścisłej współpracy z firmą Marazzi i jej laboratorium, nowe płyty z gresu porcelanowego z wykończeniem Ceppo di Gré, tworząc na potrzeby tego projektu materiał ad hoc, reinterpretujący we współczesny sposób, poprzez wykorzystanie aktualnych możliwości i technologii produkcji, wielką tradycję mediolańskiej architektury lat 50., gdzie kamień z kamieniołomów w Grè był stosowany jako szlachetny i dekoracyjny materiał”.

Produkt przetestowany i zastosowany w UpTown wszedł do katalogu Marazzi w kolekcji Mystone Ceppo di Gré. Kolekcja płyt posiada certyfikat GreenGuard – certyfikat środowiskowy produktu wydawany na podstawie pomiaru emisji około 400 szkodliwych substancji – oraz akredytację LEED, i jest dostępna w trzech różnych odcieniach: antracytowym, popielatym i białym.

 

 

zapoznaj się z kolekcjami