Światło, szkło i gres w prywatnej rezydencji w Lizbonie

czas trwania czytania minuty

Kontrastowe materiały tworzą atmosferę o współczesnym charakterze

Projekt tej pełnej światła prywatnej rezydencji został zainspirowany przez charakterystyczne cechy samego wnętrza. Głównym zamysłem było przekształcenie przestrzeni, początkowo podzielonych w sposób typowy dla starszych budynków, w pomieszczenia komunikujące się ze sobą w sposób płynny i naturalny.

Pod tym względem zastosowane materiały z pewnością odgrywały w tej koncepcji kluczową rolę. Ożywiły projekt wnętrz w Lizbonie, począwszy od wykorzystania szkła do dyskretnych przegród, które zastąpiły murowane ściany – gdyby je pozostawiono, ściany te byłyby bez wątpienia wizualną przeszkodą. Po zmianach światło może swobodnie i lekko przenikać pomieszczenia rezydencji, a efekt ten jest dodatkowo potęgowany dzięki dobraniu neutralnych i naturalnych odcieni obrazów i wyposażenia.

Jeżeli chodzi o okładziny ścian i posadzki, zdecydowano się na materiały postrzegane jako eleganckie i klasyczne, takie jak drewno, natomiast do pozostałych elementów wybrano gres o efekcie terakoty/cementu o współczesnym charakterze, Terramix. Dwa odpowiednio wybrane materiały w kontrastowych odcieniach, ciepłe tony drewna oraz jasny, pudrowy kolor gresu z efektem terakoty/cementu, łączą się dzięki temu samemu sposobowi układania: jodełce.

W strefie dziennej płaszczyzna eleganckiego i klasycznego parkietu jest przerwana przez nowoczesny „dywan” z gresu Terramix, który również powiela zygzakowaty motyw ułożenia w jodełkę. Terramix stanowi również ozdobę posadzki i ścianki przeciwbryzgowej w kuchni.

Natomiast do łazienki wybrano kolekcję Mystone Quarzite, gresu z efektem kamienia, zainspirowaną skałą metamorficzną o nazwie kwarcyt. Przy tym projekcie zdecydowano się na wybór Mystone Quarzite w odcieniu Ghiaccio i formatach 30×120 i 60×60 cm, zastosowanych do podłogi, ścian i blatu łazienkowego.

Niemal błyszczący wygląd gresu Mystone Quarzite, w połączeniu z wiernym odtworzeniem kolorystyki i faktury materiału, na którym był wzorowany, w tym projekcie wnętrza stanowi z pewnością podstawowy element, który przyczynił się do uzyskania przytulnego i współczesnego charakteru tej wspaniałej rezydencji.

 

Fot.: Eduardo Nascimento.