Szczegóły projektu nowoczesnego salonu

czas trwania czytania minuty

Jak najlepiej urządzić obecnie, wypłytkować i udekorować współczesny salon: wskazówki i pomysły

Salon to obecnie najbardziej reprezentacyjna przestrzeń w domu — ta, w której wita się gości (we współczesnych domach zwykle nie ma przedsionka) i ta, w której przy wszelkich okazjach rodzina i goście mogą biesiadować oraz odpoczywać. Salon powinien być zawsze zaprojektowany w taki sposób, aby przekazać styl ludzi, którzy go zamieszkują i poprzez wybór kolorów, materiałów oraz wyposażenia w pewien sposób przedstawiać kawałki ich historii.

Ale w jaki sposób opowiedzieć historię poprzez projekt wystroju wnętrz? Osoby zajmujące się projektowaniem wnętrz zwykle zaczynają od tablicy inspiracji, czyli zbioru materiałów, form wykończenia, kolorów i inspiracji, który stanowi podsumowanie pomysłów na to, jak ma wyglądać dane wnętrze. Tablicę inspiracji tworzy się na podstawie tego, czego wymagają i co przekazują właściciele, oraz na podstawie ich codziennych praktycznych potrzeb, które przekładają się na wybór aranżacji mieszkania. Dlatego też zawsze warto zdać się na specjalistę w tej branży, który nie tylko podpowie, jak rozmieścić meble w salonie, ale będzie na bieżąco z nowinkami technicznymi i panującymi trendami.

Urządzanie designerskiego salonu

Na jakich detalach wystroju wnętrz należy się skupić, aby urządzić współczesny salon? Oto lista pomysłów do skopiowania!

  1. Kolor | Kolorowe ściany, meble i dodatki w wyrazistych odcieniach: najnowsze trendy zachęcają do wykorzystanie koloru we wnętrzach, zarówno jako sposobu na wydzielenie pomieszczeń funkcjonalnych (poprzez color block), jak i jako elementu czysto dekoracyjnego. Kolorowe ściany nie przekonują Cię? Doskonałym rozwiązaniem może być kolorowa podłoga, nawet ozdobiona ceramicznym dywanem w formie płytek cementowych, idealnym do nowoczesnego otwartego salonu
  2. Część jadalniana | Sercem nowoczesnego salonu jest jadalnia: stół jest zwykle ustawiony poza kuchnią i zajmuje najważniejsze miejsce w salonie. Przykład oryginalnego pomysłu, który uczyni go wyjątkowym? Wykonanie stołu z gresu porcelanowego, z cienką płytą ceramiczną, w celu dopasowania go do pozostałych powierzchni.
  3. Oświetlenie | Światło jest prawdziwym elementem wystroju wnętrza: nigdy nie należy zaniedbywać dobrego projektu oświetlenia, gdyż pozwala ono zaprezentować w całej okazałości wszystkie elementy projektu zastosowane w eleganckich, nowoczesnych salonach.
  4. Część wypoczynkowa | Krzesła, ściana z telewizorem, fotele i sofa: strefa przeznaczona do odpoczynku musi być dostosowana do zwyczajów rodziny, spełniając określone potrzeby związane z jej użytkowaniem. Zajrzyj do naszego wpisu o tym, jak urządzić nowoczesny salon, aby znaleźć wiele przydatnych podpowiedzi, zwłaszcza dotyczących salonów typu open space.
  5. Dekor | To często dodatki i akcesoria definiują styl wystroju nowoczesnego, designerskiego salonu: wszystkie szczegóły muszą być zatem dokładnie przemyślane, w tym tkaniny i obrazy, dywany i reprodukcje. Przykład nietypowego i robiącego wrażenie pomysłu? Wykonanie cienkich płyt gresowych do zawieszenia jako obrazy na ścianie: od okładziny do dzieła sztuki.
  6. Rośliny w salonie | Tak, dziś rośliny stanowią element wystroju: umieszczone w odpowiednich miejscach i odpowiednio dobrane (pod względem ekspozycji na słońce i rozmiaru) uzupełniają wystrój nowoczesnego i eleganckiego salonu.

Podczas urządzenia nowoczesnego salonu gres porcelanowy staje się zatem niezawodnym sojusznikiem: wszechstronny i eklektyczny, może być stosowany jako okładzina ścienna i jako dekor, radykalnie zmieniając styl pomieszczenia w zależności od efektu materiałowego, koloru i tekstury.

Znajdź idealne płytki do swojego salonu, wybierając je z kolekcji Marazzi