Ta hybrydowa przestrzeń pomiędzy łóżkiem i biurkiem

czas trwania czytania minuty

Różni projektanci, różne wizje. Łazienka „zaprojektowana” jako nieodzowny element każdego pokoju hotelowego. Sandro Meneghello i Marco Paolelli opowiadają o głównych zmianach w projektach łazienek, a Terri Pecora podkreśla ich nastawienie na wyjątkową atmosferę i dobre samopoczucie osób.

Meneghello Paolelli Associati

„W średnio małym pomieszczeniu jakim jest łazienka wchodzą w grę różne czynniki: ceramika sanitarna i strefa prysznica lub wanny, armatura, okładziny i umeblowanie, a charakteryzują się one wieloma różnymi procesami produkcyjnymi i różnorakimi materiałami. Każdy z nich przeszedł w ciągu ostatnich dwudziestu lat głęboką przemianę. Na przykład w przypadku systemów hydraulicznych wyeliminowano odpływy podłogowe, zmieniono systemy mocowania ceramiki sanitarnej i kształt misek toaletowych (teraz są to miski bezkołnierzowe), a poza tym branża przemysłowa zoptymalizowała zużycie wody, stopniowo zastępujące wanny prysznicami. Sektor hotelowy wniósł niespotykany ładunek innowacji, łącząc łazienkę w jedno pomieszczenie z sypialnią lub salonem. Wanna w zabudowie jest zastępowana rozwiązaniami prysznicowymi, za których przeźroczystą ścianą od razu znajduje się sypialnia. Jeśli już, wanna jest wolnostojąca i stoi w samym salonie. Natomiast szafka łazienkowa i strefa umywalki stają się wyspą dzielącą przestrzeń wraz ze strefą minibaru lub biurka.
Gres jest nadal najczęściej stosowaną okładziną w tego typu pomieszczeniach. Gres jest nadal najczęściej stosowaną okładziną w tego typu pomieszczeniach. W najbliższej przyszłości wyobrażamy sobie go jako nie tylko narzędzie do dekorowania, lecz także do opowiadania historii, które wkracza na drogę transformacji podobną do tej, jaką przeszły w ciągu ostatniej dekady tapety ścienne”.

 

Terri Pecora

„Łazienka ‘zaprojektowana’ stała się dziś nieodzowną częścią każdego nowego domu i pokoju hotelowego. Wiele osób rozumie, jak ważne jest uczynienie z niej miejsca specjalnego, w którym miło spędza się czas, ale też pomieszczenie, którym warto się pochwalić przed przybyłymi gośćmi! Myślę, że ta zmiana nastąpiła we wszystkich sektorach, od handlowego po mieszkaniowy. I że ma ona związek z popularnością tej tematyki w prasie. Jest to miejsce nastawione na design, na estetykę i trendy panujące w architekturze wnętrz, ale też na zmiany społeczne, do jakich dochodzi, jeśli chodzi o pielęgnację ciała i higienę osobistą, a także na potrzeby posiadania bardziej zrównoważonych i przyjaznych środowisku produktów.

Łazienki hotelowe przeszły najgłębszą transformację. Nawet najskromniejsze obiekty posiadają łazienki, w których nie trudno dostrzec dbałość o detale: od ceramiki sanitarnej po prysznice lub wanny, od armatury po elementy wykończenia. Oświetlenie wydaje się przechodzić etap przemiany poprzez większą troskę o odpowiedni nastrój i dobre samopoczucie.

Dziś płytki z gresu porcelanowego przeżywają swoją złotą epokę. We wnętrzach panuje wyraźny trend nastawiony na kolory, na dekoracje graficzne i nawiązania do stylu vintage. To wszystko rozwiązania powstające z myślą o potrzebach rynku. Ich stosowanie jest coraz bardziej powszechne również w innych pomieszczeniach, takich jak sypialnie czy salony z pokrytymi okładzinami ścianami. A efekt ten bardzo mi się podoba”.