Tak piękne, iż wyglądają jakby były obrazami

czas trwania czytania minuty

Jak w pełni wykorzystać piękno płyt maksi gresu porcelanowego 6 mm

Od okładziny po dzieło sztuki: w prywatnym luksusowym mieszkaniu duże płyty ceramiczne z gamy Grande wykorzystano zarówno, by pokryć nimi podłogi i ściany, jak i w celu artystycznego ubogacenia wnętrz, tworząc swego rodzaju obrazy ceramiczne. Mieszkanie, o którym mowa, mieści się w stolicy Litwy Wilnie, a jego cechą szczególną jest wszechobecny we wszystkich pomieszczeniach efekt marmuru na powierzchniach, od strefy dziennej po łazienki, a także na korytarzu wejściowym.

W projekcie pracowni SIIN Architecture, kierowanym przez Simonę Pielikytė, kolory Morza Bałtyckiego i pobliskiej natury stały się inspiracją przy doborze materiałów i barw królujących w tym mieszkaniu. Sosny, wydmy i nadmorskie zachody słońca znalazły odzwierciedlenie w detalach wystroju wnętrz, w żyłkowaniu okładzin o efekcie marmuru i w tkaninach.

W mieszkaniu znajduje się duży salon, w którym połączono strefy kuchni i jadalni ze strefą relaksu: ta ostatnia jest jedyną, w której na podłodze znajduje się drewno ułożone w węgierską jodełkę. W całej bowiem pozostałej części mieszkania postawiono na cienki gres o efekcie marmuru z kolekcji Grande Marble Look, występujący w różnych odcieniach i teksturach.

Zarówno w korytarzu, jak i w pozostałej części salonu zastosowano płyty w formacie 120 x 120 cm w ciepłej wersji Golden White mat, ze zdobieniem w postaci żyłkowania. O wyborze cienkiego, 6-milimetrowego gresu porcelanowego jako materiału okładzinowego o pełnym zakresie najbardziej świadczy wykorzystanie płyt jako dekoracyjne płótna ceramiczne: dwa pomieszczenia przekształcono w ten sposób w prywatną galerię sztuki, na której ścianach wystawiono w wersji 160 x 320 cm dwie płyty Grande Marble Look Capraia Book Match, z charakterystycznym intensywnym i ciemnym żyłkowaniem, ułożone z zachowaniem ciągłości, aby uzyskać spektakularny efekt niezwykle wyszukanej kompozycji.

Obserwując go w pionie, wystawiony niczym wielki, godny podziwu obraz, można jeszcze lepiej dostrzec perfekcję odtworzenia materiałów przez gres, który podkreśla właściwości najszlachetniejszych marmurów i oddaje im hołd. To wybór, który stanowi wyraz tego, jak projektanci doceniają ten tak wszechstronny i eklektyczny materiał, który potrafi połączyć sztukę z architekturą.

Co do łazienek podjęto podobne decyzje stylistyczne. W tej głównej Grande Marble Look występuje naprzemiennie w wersjach Saint Laurent błyszczącej (na podłodze i dwóch ścianach) oraz Statuario w wariancie naturalnym/matowym (pozostałe dwie ściany). Natomiast w drugiej łazience posadzka ma wykończenie błyszczące Capraia (jednakowe jak płyty dekoracyjne na ścianie w strefie dziennej), a na ścianach połączono ze sobą Capraia i Statuario. We wszystkich przypadkach zastosowano duży format 120 x 120 cm o grubości 6 mm.

Simona Pielikytė Siin Architecture Studio
Zdjęcia: Leonas Garbaciauskas