Układanie płytek w małej łazience? 5 pomysłów, które warto powielać

czas trwania czytania minuty

Łazienka to pomieszczenie, które niełatwo zaprojektować, zarówno ze względu na ograniczenia wynikające z przestrzeni, jak i z powodu funkcjonalnej roli, jaką przyjmuje ona w mieszkaniu. Wybranie odpowiednich dla niej okładzin to część procesu twórczego, który ma nie tylko określić styl łazienki, ale pomóc zmienić jej postrzeganie, podkreślając jej bryły, zalety lub ukrywając wady strukturalne.

Łazienka o niewielkich wymiarach może stać się stymulującym wyzwaniem projektowym: łączenie formatów, efektów materiałowych i dekorów może sprawić, że powstanie pomieszczenie o wyjątkowym charakterze. Oto pięć propozycji, którymi warto się zainspirować, aby zaprojektować okładziny w małej łazience o nienagannym charakterze.

 

1 | Spraw, by podłoga stała się dekoracyjnym dywanem

Gdy łazienka jest bardzo mała i trudno podkreślić walory ścian (z powodu niezbędnej obecności drzwi, okien, grzejnika czy innych elementów, na przykład kolumn), można całą uwagę skoncentrować na tylko jednej, niczym niezakłóconej powierzchni: podłodze. Charakteru może jej dodać na przykład dekor i wówczas stanie się ona wielkim ceramicznym dywanem.

Po określeniu, że podłoga ma odgrywać w projekcie główną rolę, wybierz najlepiej podwieszane meble i sanitariaty, aby nie zakłócić jej jednolitego charakteru lub zasłonić ją w możliwie jak najmniejszym stopniu. Wówczas wzrok nie będzie przyciągany przez inne elementy, a raczej będzie koncentrować się na przyjemnie wyglądającym dekorze.

Preferencje osobiste? Dajemy im wolną drogę: geometryczne dekory i płytki cementowe (jak te proponowane w ramach gamy D_Segni czy Scenario), dekoracyjne efekty strukturalne lub kamienie o różnorodnej teksturze (jak Ceppo di Gré). Gres porcelanowy oferuje dziś pod tym względem nieskończone możliwości.

 

2 | Postaw na scenograficzną ścianę

Również w małej łazience można wybrać ścianę (lub jej część, najlepiej wolną i taką, którą można całkowicie pokryć płytkami), którą przeobrazimy w scenograficzne ceramiczne płótno. Może to być ściana, przy której stoi wanna, ściana tylna strefy prysznicowej lub ta, na której zainstalowany jest mebel łazienkowy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by równie dobrze wykorzystać taką, na której nie ma żadnych mebli czy sanitariatów (mamy na myśli na przykład długą i wąską łazienkę, w której wszystko jest zainstalowane na jednej ze stron wzdłuż pomieszczenia).

Również w tym przypadku celem jest odwrócenie wzroku od wymiarów pomieszczenia tak, by skoncentrował się on na ścianie-bohaterce, która zapewni łazience większą głębię.

Aby wykonać taką efektowną ścianę, można użyć płytek w różnych formatach i o różnych efektach materiałowych: White Deco proponuje przykładowo eleganckie scenografie wzbogacone opalizującymi motywami trójwymiarowymi (format 60 x 180); w tym samym formacie dostępne są geometryczne moduły dekoracyjne kolekcji Alchimia; Momenti to kolejne pomysły na dekory w bardziej elastycznym formacie, 40 x 120. Dla tych, którzy z kolei wolą postawić na kolor zamiast dekorów, istnieje ciekawa i nietypowa alternatywa: można wybrać mały lub średni format i „pobawić się” kontrastowymi fugami. Można w takiej sytuacji wykorzystać kolekcję Eclettica, która obejmuje zarówno dekory w formacie 40 x 120, jak i niezwykle oryginalne mozaiki.

 

3 | Stwórz wrażenie przestrzeni dzięki płytkom 3D

Trójwymiarowe wypukłe powierzchnie na ścianie zapewniają wrażenie ruchu, zmieniają postrzeganie objętości pomieszczeń, powodują grę świateł i cieni oraz nadają łazience charakter. Płytki 3D to doskonała alternatywa, by zapewnić małej łazience elegancki i nietypowy styl, niekoniecznie wybierając dekor czy efekt o silnym akcencie. Stanowią one idealny kompromis dla tych, którzy poszukują sposobu na podkreślanie walorów małych pomieszczeń dzięki odpowiedniej równowadze i neutralnym kolorom. Można je wybierać jako okładziny jednej lub kilku ścian albo ich części, również dzieląc łazienkę w poziomie.

Dekory 3D proponowane są z różnymi efektami materiałowymi: kolekcje Dover i Fresco, na przykład, dysponują większą liczbą struktur, podobnie jak Eclettica (wspomniana wcześniej) i Fabric, czyli kilka z kolekcji płytek Marazzi oferujących trójwymiarowe dekory.