W harmonii z krajobrazem

czas trwania czytania minuty

Projekt renowacji restauracji na Isola dei Pescatori powstał z myślą o eleganckim i współczesnym stylu z ewidentnym nawiązaniem do kolorów jezior i lokalnych kamieni.

Zanurzone w wodach eleganckiego Lago Maggiore Wyspy Boromejskie już od osiemnastego wieku stanowią ulubione miejsce wypoczynku arystokratycznych lombardzkich rodzin, czego dowodem są zabytkowe pałace i niezwykle zadbane ogrody botaniczne, które można podziwiać do dziś, i do teraz przyciągają one tłumy turystów z całego świata. Isola dei Pescatori to najmniejsza z trzech wysp, które można zwiedzać i z pewnością – za sprawą jej wąskich uliczek i domów z tarasami, które niegdyś wykorzystywano do suszenia ryb – jest ona najbardziej malownicza.

Restauracja Casabella stanowi w tym miejscu przykład renowacji dawnego budynku, który para młodych ludzi działających w branży turystycznej powierzyła doświadczeniu Arredo Jolly, mającej siedziby w miejscowości Verbania i w Locarno, znanej z wieloletnich doświadczeń w architekturze wnętrz, lokalnej pracowni.

Z przystani do wejścia restauracji wychodzącego na Isola Bella prowadzi krótka kamienista ścieżka i już samo pokonanie jej przenosi gości niemal do zupełnie innej rzeczywistości. W salach restauracji, które zajmują dwa piętra, właściciele zadbali o niebagatelny wystrój, z wygodnymi krzesłami wokół stołów (kwadratowych i okrągłych), na których znalazły się te same kolory, błękit i biel, które dominują na ścianach oraz na boazerii, zapewniając jednolitość estetyczną z myślą o wyszukanej elegancji. Ale bez wątpienia najbardziej wzrok przyciąga podłoga, która – współgrając z pięknym światłem wpadającym przez liczne okna i tarasy – wnosi do wnętrza pomieszczeń wrażenie ruchu i barwy wody oraz kamieni z otaczającego budynek jeziora. Jest to zasługą umiejętnego wykorzystania płyt z gresu porcelanowego Grande Marble Look Ghiara Minuta Mix (120 x 120 cm) o efekcie weneckiego lastriko, które od razu przywodzą na myśl podłogi słynnego Palazzo Borromeo na Isola Bella. Tę samą kolekcję zastosowano również na podłogach łazienek, doskonale łącząc ją ze ścianami wyłożonymi dużymi płytami o efekcie marmuru z kolekcji Grande Marble Look (120 x 240 cm), które w wariancie zielonym (Verde) nawiązują do marmuru Aver z Doliny Aosty, podkreślając czerń umywalek i armatury. 

Tarasy z widokiem na jezioro zawsze stanowią ciekawą atrakcję, zarówno w porze obiadowej, jak i podczas miłej pogawędki w pięknych okolicznościach. Wybrana w tym przypadku podłoga to gres o efekcie lastryko w postaci płytek cementowych z kolekcji Crogiolo D_Segni Scaglie, ułożony w formie szachownicy, która – dzięki dwóm odcieniom, szarego Grey i Anthracite – nawiązuje do lokalnych kamieni, Beola i Serizzo, wykazując w ten sposób swoje ścisłe więzy z tym terytorium.

Zdjęcia: Guido Cavallini