W kierunku technologicznego minimalizmu

czas trwania czytania minuty

Nowa koncepcja czystości i minimalizmu. Według Carla Martino projekt łazienki powinien przewidywać zaledwie kilka elementów wyposażenia charakterystycznych dla tego pomieszczenia oraz mimesis technologii cyfrowych lub komponentów technicznych, a wszystko to, co jest zbędne, powinno być odpowiednio ukryte. Z kolei Luca Papini postrzega projekty łazienek jako poszukiwanie ściśle ze sobą powiązanych przestrzeni, naturalnych i niestandardowych materiałów, a także włączenie w to technologii powstałej z myślą o użytkowniku docelowym.

Łazienka to pomieszczenie, które zmieniło się najbardziej i to nie tylko w domu, lecz także w przestrzeni publicznej i sektorze HoReCa. Zachodzące zmiany dotyczyły zarówno wykończenia, jak i elementów wyposażenia wnętrza, ale przede wszystkim sposobu postrzegania przestrzeni. W toku tej ewolucji materiały ceramiczne znalazły nowe formy, a zapowiada się ich dalszy rozwój. Zwróciliśmy się do designerów, którzy od lat projektują przestrzenie łazienkowe, aby opowiedzieli nam o najbliższych scenariuszach.

Carlo Martino – Studiomartino.5

Najbardziej znacząca transformacja ostatnich 30 lat to poszukiwanie większej więzi pomiędzy przestrzenią a komponentami technicznymi i odwrotnie. Dawniej sanitariaty, armatura i akcesoria miały raczej neutralny charakter w odniesieniu do właściwości przestrzeni łazienkowej.

Obecnie nowy zakres potrzeb, uwzględniający chęć posiadania większej liczby łazienek w tym samym domu, kwestie komfortu i troski o ciało, od lat 90. generuje coraz bardziej złożone zapotrzebowanie, które mniejsze oraz bardziej elastyczne firmy potrafiły doskonale wykorzystać. Z innej perspektywy wzrost liczby ludności na świecie, gwałtownie rozrastające się metropolie oraz zwiększające się zagęszczenie miast, co już miało miejsce na Wschodzie, sugerują, że coraz bardziej pożądana będzie jednak łazienka o ograniczonych wymiarach.

Decyzje będą mocno przemyślane tak, by nic nie mogło się zmarnować. Najważniejsze będą: minimalne grubości, duża wytrzymałość materiałów i elementów wykończenia, wielofunkcyjność i możliwość przekształcania poszczególnych komponentów. Spora część pracy będzie poświęcona integracji komponentów technologicznych i ukrycia tego wszystkiego, co jest zbędne. Innowacje technologiczne staną się niewidoczne: inteligentne rozwiązania czy „Internet rzeczy”, oświetlenie czy armatura elektroniczna ze zdalnym sterowaniem, urządzenia wyposażone w czujniki zbliżeniowe i spersonalizowane profile użytkowników. Ale także deszczownice zakamuflowane w podwieszanych sufitach, strefy prysznicowe wbudowane w podłogi, armatura w zabudowie czy końcówki umywalek, które stanowią uwypuklenie ścian.

Jednocześnie zostanie położony nacisk na większą charakteryzację niektórych komponentów, które odgrywają główne role w strefie łazienkowej: wanny wolnostojące, wolnostojące umywalki, armatura sufitowa i ozdobne grzejniki wzbogacone o funkcje pomocnicze. W takim scenariuszu okładziny pełnią rolę scenografii teatralnej z – może w przyszłości – powierzchniami „termochromowymi” i efektami trójwymiarowymi, zarówno rzeczywistymi, jak i wirtualnymi”

Luca Papini

„Uważam, że badania zmierzają w kierunku naturalnych i spersonalizowanych materiałów, w kierunku wnętrz, w których wiodącą rolę odkrywają barwy, zarówno w sanitariatach, jak i umywalkach, uwzględniając również technologię światła i dźwięku, gdzie projekt przewiduje tapety i okładziny będące w doskonałej harmonii z wyposażeniem.

Pod względem stylu dąży się do elegancji i minimalizmu; w przypadku wyposażenia łazienek najbardziej zdumiewające są odkryte niedawno elementy typu „solid surface”. Chociaż potrzeby mieszkaniowe miast doprowadziły do tego, że raczej projektuje się niewielkie łazienki, przy wyborze wyposażenia poszukuje się wielofunkcyjnych mebli zintegrowanych, podwieszanych umywalek i sanitariatów, z wykorzystaniem delikatnych kolorów oraz luster i refleksów mających zapewnić wrażenie większej powierzchni.

Technologia stanie się w przyszłości nieodłączną częścią łazienki, a coraz większą uwagę będziemy zwracać na troskę o środowisko, jeśli chodzi o zużycie mediów. Każdy jednak użytkownik będzie chciał dostosować to pomieszczenie do własnych potrzeb: nowe pokolenia, coraz lepiej zaznajomione z nowinkami technologicznymi, będą wybierać dużą strefę prysznicową z głośnikami odtwarzającymi muzykę ze smartfona lub lustra pozwalające na zapoznanie się z najnowszymi wiadomościami ze świata. W przyszłości coraz więcej będzie pomieszczeń przylegających do siebie i płynnie przechodzących od jednego do drugiego. Dlatego również pod względem okładzin będzie się dążyć do efektu ciągłości estetycznej, doskonałych parametrów technicznych i wzajemnego łączenia się materiałów. A dzięki gresowi porcelanowemu można osiągać mocno połyskujące lub matowe efekty barwowe, tworząc nietypowe odcienie i nadając powierzchniom unikalny charakter”.