Project Portfolio

W zabytkowej małej miejscowości. W otoczeniu zamku i sadu

czas trwania czytania: 4 minuty

Gres o efekcie drewna: jak zaprojektować willę na wsi - 1

W Mora de Rubielos, w hiszpańskim regionie Aragonii, architekt Raul Garcia zaprojektował wolnostojącą czteropiętrową willę w rustykalnym stylu z wnętrzem o wyrafinowanym charakterze, w której wielkie przeszklenia zapewniają wyjątkowy widok na średniowieczną fortecę i otaczającą budynek zieleń. Okładziny z gresu porcelanowego o efekcie drewna z kolekcji Treverkhome stwarzają efekt ciągłości pomiędzy pomieszczeniami domu i budynkami z różnych epok historycznych.

Projekt zrealizowano w zabytkowej miejscowości, w której czas jakby się zatrzymał. Ta czteropiętrowa wolnostojąca willa znajduje się w małej gminie Mora de Rubielos, w regionie Aragonii, w północno-wschodniej części Hiszpanii. Miasteczko to jest prawdziwą perłą urbanistyczną i architektoniczną, w której tradycyjne budynki i pałace dawnej szlachty ozdobione są herbami oraz potężnymi ozdobnymi kratami. Ale jest ono znane przede wszystkim dlatego, że dominuje nad nim imponujący średniowieczny zamek w stylu gotyckim, wzniesiony w XIV wieku na wzgórzu Sierra di Gudar.


Willa zaprojektowana przez Raula Garcię została opracowana z myślą o doskonałym widoku właśnie na ten zamek i zachowaniu ciągłości z zabytkową architekturą, nie rezygnując jednak ze stylu współczesnego i funkcjonalnych materiałów. Architekt z Walencji wykonał ten projekt, wychodząc od koncepcji bliskości fortecy, dlatego przewidział pokaźne powierzchnie szklane, zaprojektowane ad hoc, przez które można podziwiać wyjątkowy krajobraz: dom ten bowiem nie tylko dysponuje doskonałym widokiem na jeden z najlepiej zachowanych cywilno-wojskowych obiektów architektonicznych królestwa Aragonii, lecz także na sad, w którym liście drzew zmieniają swoje barwy wraz ze zmieniającymi się porami roku.


Zastosowane materiały, zarówno w środku, jak i na zewnątrz, łączą się w harmonijny sposób z otoczeniem. Willa charakteryzuje się minimalistycznym i liniowym wykończeniem wnętrz, z rozwiązaniami, które zapewniają efekt czystości i dbałości o szczegóły. Gres o efekcie drewna, kamień naturalny, białe płytki, widoczne belki stropowe i przeźroczyste szkło: niewiele prostych elementów, które – połączone ze sobą – sprawiają wrażenie doskonałych proporcji i wyrafinowanego stylu, ale nie wyzbyto się pięknego wzornictwa i absolutnego komfortu, czego idealnym przykładem jest panoramiczna szklana winda łącząca poszczególne piętra.


Ciepły odcień Castagno, wybrany spośród wielu opcji do dyspozycji w kolekcji gresu o efekcie drewna Treverkhome (format 30 x 120 cm), z charakterystycznym żyłkowaniem i niedoskonałościami, zapewnia ciągłość poszczególnych pomieszczeń domu. „W domu tym zastosowano jako okładziny gres porcelanowy o efekcie drewna, ponieważ – poza przyjemnością wynikającą z rezultatu estetycznego – ma on dwie istotne zalety: trwałość i niewielkie potrzeby, jeśli chodzi o utrzymanie. Daje też poczucie ciepła i cechuje się olbrzymią wszechstronnością, która pozwala na wykorzystywanie go we wszystkich pokojach domu”, opowiedział nam projektant Raul Garcia, po czym dodał: „jako architekt jestem zadowolony z wysokiej jakości tego produktu i licznych możliwości wyboru, ale też z właściwości technicznych materiału”.

zapoznaj się z kolekcjami