People

Wellnes, czyli nowy rodzaj luksusu

czas trwania czytania: 6 minuty

Speaker’s Corner: Innowacje dot. stref wellness w hotelach luksusowych - 1

Są tacy, którzy z branży wellnes, z zarządzania nią i z projektowania, uczynili swój zawód. Tak jest w przypadku Patrizii Scafati, inżyniera i kierownika projektu, szefa działu inwestycji i dyrektora w Terme di Saturnia, która opowiada nam, jak wyglądają prace prowadzone przez grupę Feidos w różnych hotelach.

Feidos to firma, która wraz z amerykańskim funduszem York Capital w 2018 roku kupiła piękne Terme di Saturnia od mediolańskiej rodziny Manuli, za 40 mln euro. Grupa przede wszystkim odpowiada za szereg obiektów noclegowych, z których część została niedawno odnowiona.

„W ciągu ostatnich sześciu lat”, opowiada inżynier Scafati, „Miałam zaszczyt zajmować się trzeba obiektami, które stanowią wyjątkowe miejsca w branży hoteli luksusowych: Vilòn, hotelem butikowym w samym sercu Rzymu; Locanda Rossa w Capalbio, niezwykle urokliwym gospodarstwem agroturystycznym na toskańskiej wsi (nie będącym własnością Grupy Feidos, przypis redakcji) oraz resortem Terme di Saturnia obejmującym tysiącletnie źródło termalne, jedyne takie na świecie”.

Trzy przeprowadzone remonty zrealizowały różne zespoły. Projektantem architektonicznym i projektantem wnętrz rzymskiego obiektu Vilòn był scenograf Paolo Bonfini. O powiększenie Locanda Rossa poproszono architekta Tommaso Ziffera, któremu towarzyszyli dwaj inni projektanci: Paolo Cattaneo i Paolo Pejrone, odpowiadali odpowiednio za stronę zewnętrzną i zieleń wokół obiektu.

Lombardini22 zaangażowano w renowację Terme di Saturnia pod względem aspektów architektonicznych i systemowych; o wystrój wnętrz zatroszczyło się londyńskie studio ThDP, zaś architekt Paolo Pejrone podzielił się z nami swoimi cennymi poradami na temat nowego projektu zieleni wokół gorących źródeł. Różne pomysły i różne wizje, połączone w jedno w trakcie intensywnych prac realizowanych z myślą o utworzeniu unikalnych środowisk tworzonych dla różnych typów klientów”.

 

Jak zmieniło się postrzeganie luksusu i jakie przestrzenie są uważane przez Waszych gości za kluczowe?

 „Pojęcie luksusu w ciągu ostatnich lat mocno się zmieniło”, opowiada Patrizia Scafati, „Idea ekskluzywności kojarzy się z wyjątkowo elegancką i przytulną łazienką lub kącikiem do czytania z biurkiem, miejscem, które sprawia, że aż chce się w nim zatrzymać i pomedytować lub popracować; z zacisznym ogrodem, w którym można spokojnie wypić drinka i poczytać ulubioną książkę lub z odrobiną zieleni i błękitu, w otoczeniu których można pomedytować lub posłuchać dobrej muzyki. Są to miejsca, w których pragniesz pozostać nieco, poczuć się dobrze, w harmonii z otoczeniem”.

 

Jakie usługi, między innymi cyfrowe, będą rozwijane w Waszych hotelach?

„Nie można zignorować bezpośredniego związku między personelem a gościem. Aspekt ten wyróżnia i sprawia, że doświadczenia przeżywane w luksusowym hotelu są wyjątkowe. Pomimo wyjątkowego charakteru czynnika relacyjnego w obiektach zastosowano wszystkie systemy automatyki domowej. W niektórych hotelach zdecydowano się wyposażyć pokoje w różne systemy oświetlenia, jak ma to miejsce w obiekcie Vilòn w Rzymie, oraz w systemy zdalnego zarządzania dostępem. Powiązania z danym terytorium, jego typowymi cechami i możliwość czerpania z nich z poszanowaniem środowiska stanowią kwestię kluczową; usługi osobistych przewodników, wycieczki rowerowe czy trasy trekkingowe, atrakcje dla dzieci, lekcje gotowania i usługi spa, nie zapominając o przeróżnych dyscyplinach sportowych, takich jak 18-dołkowe pole golfowe w Saturni: to wszystko można zarezerwować zarówno online, jak i na miejscu we wszystkich naszych obiektach”.

 

Nad jakimi nowymi koncepcjami przestrzennymi pracujecie w Waszych obiektach i do jakiego typu użytku?

„W Terme di Saturnia, obiekcie, w którym obecnie pracuję, dopracowujemy nowe sale do relaksu i kuracji przeznaczone dla gości resortu, a także pracujemy nad otwarciem baru z widokiem na tysiącletnie gorące źródła. Ten długi okres dystansu społecznego pchnął nas w kierunku nowego sposobu postrzegania dobrego samopoczucia, bardziej intymnego, zupełnie prywatnego luksusu, niezbyt eksponowanego, naprawdę ekskluzywnego”.