Willa w otoczeniu śródziemnomorskiej roślinności

czas trwania czytania minuty

Dom wczasowy na wyspie Krk, w Chorwacji, do przeżywania wspólnych chwil z bliskimi. Projekt zrealizowany przez Ivanę Babić z myślą o prywatności i komforcie. Ale też o praktyczności: gres porcelanowy został zastosowany jako okładziny wewnętrzne i zewnętrzne domu, by design połączyć z praktycznością.

Około stu kilometrów od Triestu, w miejscu, do którego można dotrzeć długim mostem łączącym stały ląd z wyspą Krk, w Chorwacji, mieści się Villa Aurora, dom wczasowy zaprojektowany przez Ivanę Babić dla kilku osób, by wspólnie cieszyć się niesamowitym pejzażem, z postrzępionym wybrzeżem poprzecinanym niewielkimi zatoczkami i kamienistymi plażami. „Dla nie więcej niż 10 osób”, objaśnia architektka, „aby zapewnić jak największą prywatność i komfort w przyjemnym środowisku będącym mieszanką elementów tradycyjnych, nowoczesnych i designerskich”. Obiekt ten obejmuje bowiem tylko cztery pokoje (każdy z łazienką) i dwa obszary wspólne: jeden wewnętrzny, z kuchnią i ladą do przyrządzania szybkich przekąsek; i jeden zewnętrzny, z basenem i strefą relaksu wraz z całym oprzyrządowaniem.    

W projekcie tym postawiono na grę z ciągłością między przestrzeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi oraz samymi pomieszczeniami wewnętrznymi, dzięki nawiązaniom do materiałów: duże płyty z gresu porcelanowego Grande Marble Look Statuario Lux (w formacie 120 x 278 cm) „biegną” po podłogach salonu aż po okładziny łazienek (formaty 120 x 240 cm i 120 x 278 cm, między innymi z teksturami Lasa, Brera Grey i Golden White z kolekcji Grande Marble Look), od ścianki przeciwbryzgowej i blatu na wyspie kuchennej (kolekcja The Top, format 162 x 324 cm) po luksusowy prysznic zewnętrzny i blaty stołów, wewnętrznych oraz zewnętrznych.

Lodowaty efekt marmuru występuje w kontraście z ciepłem drewna, jakie zapewniają kolekcje Treverkhome i Treverktrend, które pokrywają podłogi w pokojach i łazienkach, a nawet w zewnętrznej strefie relaksu. „Brak jakichkolwiek różnic estetycznych względem parkietu”, dodaje Babić. Zastosowano kolekcje występujące w odcieniach Frassino, Rovere i Rovere Scuro oraz w różnych formatach, z myślą o przestrzeniach o zmiennym charakterze, ciepłych i rodzinnych.

W strefie basenu można się zrelaksować, odświeżyć, ale też zjeść obiad. Na brzeg basenu wybrano ciepłe odcienie Mystone Limestone (formaty 60 x 120 cm i 120 x 120 cm) efektu kamienia z właściwościami antypoślizgowymi zapewnianymi przez innowacyjną technologię StepWise, która „stanowi idealne rozwiązanie dla takiej strefy jak ta, gdzie istnieje częste ryzyko upadku”, kontynuuje architektka, podkreślając: „utrzymanie gresów porcelanowych jest niezwykle proste, a to cecha, którą uważam za podstawową w obiekcie turystycznym”.

 

Fotograf: Miro Svetec
Outdoor shower: Infinity Luxury