WonderLAD: gdy także architektura jest lekarstwem

czas trwania czytania minuty

Marzenie LAD Onlus staje się rzeczywistością dzięki otwarciu w Katanii domu dla dzieci z chorobami onkologicznymi

Koncepcja Cure&Care zrodziła się z badań nad arteterapią prowadzonych przez Cinzię Favarę Scacco, prezesa LAD Onlus (organizacji non-profit): poświęciła ona tym badaniom ponad dwadzieścia lat, co zaowocowało określeniem potrzeb dzieci zmagających się z tą chorobą.

Metoda ta opiera się między innymi na przytulności i pięknie miejsc, w których prowadzone jest leczenie; w związku z tym od zawsze LAD angażuje się w realizację przestrzeni „uszytych na miarę dziecka”
oraz w opracowywanie, w skali krajowej, wytycznych dla psychologów pracujących w ponad pięćdziesięciu włoskich ośrodkach onkologii dziecięcej.

 

W 2013 LAD nawiązała współpracę z CasaOz, organizacją non-profit zaangażowaną od 2005 r. w pozaszpitalną opiekę nad dziećmi cierpiącymi na ciężkie choroby, która zaproponowała stworzenie na Sycylii takiego samego domu opieki dziennej, jaki powstał wcześniej w Turynie. Tak narodził się pomysł stworzenia nowego domu przy zastosowaniu metody LAD Project, której twórcą jest architekt Emilio Randazzo, będący, wraz z żoną Cinzią Favarą, „duszą” katańskiej organizacji non-profit.

 

Dwa tysiące metrów kwadratowych piękna, z sześcioma salami, z których każda wyposażona jest w cztery łóżka, łazienkę i kuchnię, z widokiem na wewnętrzny dziedziniec i ogród: WonderLAD mieści również laboratoria, biura i wielofunkcyjne audytorium dla 300 osób.

 

Projekt, zrealizowany przez pracownię FrontiniTerrana architects, inspirowany jest dwoma obrazami: „Pocieszający uścisk i prosty przekrój domku, jaki rysują dzieci, stanowiły bazę koncepcyjną realizacji projektu.

 

To dzieło architektoniczne, WeLAD, ze względu na swoją wyjątkowość uzyskało patronat Międzynarodowej Unii Architektów (International Union of Architects), Krajowej Rady Architektów (Consiglio Nazionale Architetti P.P.C.), Krajowego Instytutu Bioarchitektury (Istituto Nazionale di Bioarchitettura), Krajowej Federacji Architektów (Federarchitetti), Regionu Sycylia, Krajowego Instytutu Architektury-Oddział Sycylia (Inarch Sicilia) i Inbar.

 

Zastosowane strategie energetyczne pozwalają na potwierdzenie przynależności budynku do kategorii budynków nZEB w celu uzyskania certyfikatu CasaClima Nature.  

Drewniana konstrukcja, widoczna od środka, na zewnątrz została pokryta jasną metalową okładziną, z wyjątkiem ściany wejściowej i części mieszkalnej domu. Ta zewnętrzna „skóra”, oprócz tego, że nadaje budynkowi jednolity i solidny charakter, pełni funkcję warstwy izolacyjnej, gdyż jest wykonana w znacznej części z prażonej kory korkowej. 

 

Do stworzenia systemu powierzchni wewnętrznych, łączącego różne tekstury, wymiary i kolory, wykorzystano asortyment kolekcji Marazzi, poświęcając przy tym najwyższą uwagę kwestii nowoczesności. W szerokich przestrzeniach holi i przejść wewnętrznych postanowiono wykorzystać kolekcje SistemC Città, w wersji Cemento, i Block, gres porcelanowy w odcieniu beżowym, inspirowany wykończeniami z żywicy; obie kolekcje charakteryzuje wysoka odporność na zużycie i są one idealne do przestrzeni przejściowych.

Natomiast w przestrzeniach prywatnych główną rolę gra kolor, dzięki ceramicznej wielkoformatowej okładzinie ściennej Eclettica: paleta ośmiu barw, tutaj wykorzystana w wersji Cream, uzupełniona gamą struktur 3D, dekorami, mozaiką i elegancką metalową listwą, zapewnia maksymalną uniwersalność i pozwala nadać wyraźny charakter każdej przestrzeni katańskiego kompleksu.

 

Ph Daniele Domenicali