Wzory, które „żyją”

czas trwania czytania minuty

Nowa technologia Touch, stosowana na dekorach z kolekcji White Deco i Racconti, pozwala na uzyskiwanie wypukłych zdobień w ramach dwuetapowego procesu druku cyfrowego Inkjet. Efekty błyszczące i matowe, pełne pola lub delikatne linie, a nawet opalizujący efekt na powierzchni na powierzchni zapewniają wiele możliwości twórczych oraz stosowanie ceramiki na ścianach.

Laboratoria Marazzi Group sprawiły, że druk cyfrowy osiągnął niezgłębione dotychczas granice, które nadają ceramice okładzinowej niespotykane efekty materiałowe i wrażenia dotykowe. Mowa o nowej technologii Touch przewidującej zastosowanie dwuwymiarowego druku atramentowego Inkjet, który – w ramach podwójnego etapu cyfrowego – pozwala na uzyskiwanie wypukłych dekoracji. Stosowany bezpośrednio na powierzchni ceramicznej druk cyfrowy umożliwia precyzyjną kontrolę i doskonałą rozdzielczość drukowanego elementu, dzięki czemu nawet na powierzchniach strukturalnych można zastosować fotorealistyczne wzory. Aby wykonać specyficzny efekt trójwymiarowy, na dekor nakładana jest w konkretnym miejscu warstwa grysu, która – doprowadzona do topnienia podczas fazy wypalania – przyjmuje mniej lub bardziej przeźroczysty wygląd, podkreślając barwy wzoru i współgrając z nimi.

Dzięki technologii Touch można tworzyć na powierzchniach różnorodne efekty: od błyszczącego po matowy, od tzw. pełnego pola po detal liniowy, uzyskiwany poprzez nakładanie warstwy szklistego materiału, która przylega wyłącznie do danej części wzoru. Efekt końcowy ma artystyczny i rzemieślniczy charakter. Można więc eksperymentować na liczne sposoby, zwiększając personalizację, elastyczność i racjonalizację procesu produkcyjnego, na co pozwala już sam druk atramentowy Inkjet. Technologia Touch zwiększa możliwości ekspresyjne ceramiki, przede wszystkim w przypadku zastosowań w stylu tapet na pionowych ścianach. Nie zapominając oczywiście o takich zaletach jak właściwości higieniczne i możliwość stosowania w pomieszczeniach wilgotnych, np. łazienkach, na basenach czy w obiektach typu spa.

Efekty trójwymiarowe Touch stosowane są obecnie w nowych kolekcjach White Deco i Racconti. Ta pierwsza wyróżnia się dużym formatem (60 x 180 cm) o niewielkiej grubości oraz eleganckimi dekorami przyrodniczymi na białym tle. Obok wyrafinowanych motywów kwiatowych Botanica, Heyday i nowego Roseto do wyboru są: motyw geometryczny Vision, a bujny Jungle z wielkimi tropikalnymi liśćmi wzbogaca się o nowy efekt Frond, w którym różnego rodzaju liście połączono z delikatnymi kwiatami. Poszczególne motywy podkreślane są blikami świetlnymi o delikatnej grubości, które wprawiają powierzchnię w ruch, czyniąc wzory żywymi i wyrazistymi.

Efekty świetlne po mistrzowsku dobrano również w przypadku najbardziej skomplikowanych dekorów Racconti, kolekcji w formacie 30 x 90 cm, która charakteryzuje się interesującą grą materiałów powierzchniowych. Racconti dysponuje 5 naturalnymi matowymi efektami, podkreślanymi przez mikro punkciki ton w ton oraz serię reliefów (3D Segmenti) w takiej samej ilości odcieni, które można łączyć ze zdobieniami o inspiracji botanicznej oraz z dekorem geometrycznym. Choć już sama kolekcja wyróżnia się grą świateł i cieni na trójwymiarowych wzorach oraz elegancją materiału o pełnym kolorze, technologia Touch dodatkowo podkreśla elementy graficzne kompozycji o różnych odcieniach, strukturach i powierzchniach. Z myślą o tworzeniu wyjątkowych i coraz bardziej indywidualnych pomieszczeń.