Z myślą o dobrym samopoczuciu

czas trwania czytania minuty

Bezpieczeństwo w szpitalach to nie tylko kwestia przepływu ludzi i towarów, ale też odpowiednio dobrane materiały: antybakteryjne, nadające się do dezynfekcji i odporne na zużycie. Ale bezpieczne miejsce to również takie miejsce, w którym czujemy się dobrze, jak w domu. Rozmawiamy o tym ze studio Binini Partners, które specjalizuje się w projektowaniu obiektów szpitalnych.

Teraz, czyli w czasie globalnej pandemii, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej rozumiemy, jak odpowiednie zaprojektowanie przestrzeni oraz dobór materiałów są ważne dla „zdrowego charakteru środowisk i ogólnego dobrego samopoczucia mieszkających w nich osób.

I nigdy tak bardzo jak teraz nie przyszło nam zderzyć się, mniej lub bardziej, ze złożonością aspektów dotyczących szpitali, od kontroli przepływu ludzi po bezpieczeństwo, od ogólnego zrównoważonego charakteru zarządzania nimi po ich utrzymanie i wdrażanie w nich technologii. Pracownia inżynieryjno-architektoniczna Binini Partners, założona w 1996 roku w Reggio Emilia, może poszczycić się ugruntowanym doświadczeniem w projektowaniu obiektów szpitalnych we Włoszech i za granicą, a jednym z ostatnich opracowanych przez nią projektów jest nowy Instytut Ortopedyczny IRCCS Galeazzi powstający na terenie pozostałym po targach Expo w Mediolanie.

Szpitale należą do obiektów o największej frekwencji ludzi, dlatego w nim aspekt bezpieczeństwa jest szczególnie istotny.

Optymalizacja i racjonalne oddzielenie dostępu zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz to kluczowe parametry przy tworzeniu planu budynku” – odpowiada architekt Cecilia Morini, partner w Binini Partners. „Optymalny rozkład pomieszczeń zapewnia szybkość, bezpieczeństwo i higienę. Nie chodzi jedynie o przepływy osób, lecz także materiałów.

Na przykład materiały brudne i czyste z i dla oddziałów ambulatoryjnych lub sal chorych mają oddzielne ścieżki, również w różnych obiektach”.

 

Bezpieczeństwo to także higiena pomieszczeń, a w konsekwencji odpowiedni dobór materiałów. „Muszą one być zgodne z parametrami zdrowotnymi, na przykład nie mogą generować emisji, muszą być przyjazne środowisku i muszą posiadać właściwości antybakteryjne pozwalające na łatwe odkażanie.

Wybór jest różny w zależności od poszczególnych stref: są bardziej wytrzymałe w miejscach najczęściej uczęszczanych; zapewniające większą sterylność w obszarach intensywnej terapii lub na blokach operacyjnych, gdzie okładziny są jednakowe na ścianie i na podłodze, aby uniknąć zastojów zanieczyszczeń i kurzu.

Na ogół ceramika częściej występuje w takich miejscach jak atria, korytarze czy sale chorych; a żywice i materiały plastyczne stosuje się raczej w miejscach sterylnych. Gres porcelanowy, również o właściwościach antybakteryjnych, doskonale nadaje się do stosowania w poczekalniach, miejscach wspólnych i w salach chorych”.

 

W nowym projekcie dla obszarów wspólnych IRCCS Galeazzi przewidziano bezprecedensowe wykorzystanie naturalnego światła, pomieszczenia przeszklone i otwarte na świat zewnętrzny o cieplejszej i bardziej przyjaznej atmosferze, znacznie różniące się od tego, jak na ogół postrzegane są szpitalne poczekalnie.

„Zwróciliśmy dużą uwagę na kwestię humanizacji i komfortu wewnętrznego pomieszczeń, tworząc wygodne miejsca pobytu i wybierając cieplejsze kolory oraz materiały o teksturach przypominających pacjentom i odwiedzającym środowisko bardziej domowe. To aspekt, który ma znaczenie również w celach terapeutycznych. Do realizacji tego celu przyczyni się również zastosowana przy realizacji budynków technologia: w Galeazzi zostaną zainstalowane zaawansowane technologiczne systemy, które pozwolą odpowiednio zarządzać dopływem światła naturalnego, pozwalając na jego równowagę ze światłem sztucznym, i sterować klimatyzacją. Nie tylko w ujęciu ogólnym, lecz także przy każdym łóżku pacjenta oraz przy każdym stanowisku pracy personelu.

Wkrótce cyfryzacja zostanie wprowadzona również do zarządzania zatłoczeniem szpitali: aplikacje na smartfony lub urządzenia mobilne pozwolą odwiedzającym i pacjentom dotrzeć do danego miejsca w możliwie jak najkrótszym czasie, skracając czas oczekiwania i przebywania w danym miejscu lub też ułatwiając wsparcie telefoniczne z domu”.

 

BIO

Binini Partners to pracownia architektoniczno-inżynieryjna z siedzibą w Reggio Emilia. Założył ją w 1996 roku inżynier Tiziano Binini. W 2009 przekształciła się w spółkę, która zajmuje się całą działalnością operacyjną grupy oraz Binini Associati, profesjonalną pracownią zajmującą się szkoleniem i organizacją specjalistów. Obecnie studio to obejmuje 35 specjalistów i 15 partnerów, w tym architektkę Cecilię Morini. Pracuje nad ważnymi projektami w sektorze szpitalnym, a do ostatnich jego projektów należą: IRCCS Galeazzi w Mediolanie, nowy szpital Gemelli w Rzymie, MIRE – Centrum Opieki Okołoporodowej i Pediatrycznej w Reggio Emilia, CORE – Centrum Onkologiczne w Reggio Emilia, nowy szpital Careggi we Florencji; a także projekty urbanistyczne i inżynieryjne, między innymi, wśród ostatnich, system rzeczny rzeki Po, port w San Teodoro (OT) oraz system śluz na wyspie Serafini w Monticelli d’Ongina (PC).