Z myślą o kolorze

czas trwania czytania minuty

Niezwykle błyszczące szkliwa i precyzyjny dobór dziesięciu kolorów zapewnią doskonały efekt na okładzinach ściennych. Luz nawiązuje do rzemieślniczego charakteru materiału rozprowadzanego ręcznie, nadając przestrzeniom niesamowity urok.

Poprzez kolekcję Luz oddano hołd pełnym kolorom, tak bardzo żywym, iż przestrzenie, w których są stosowane, aż „tętnią życiem”. Stanowi ona część linii Crogiolo, która w efekcie eksperymentów w zakresie ceramiki przeprowadzanych w latach 80. przez laboratorium o tej samej nazwie, w którym marka Marazzi przeprowadzała swoje eksperymenty artystyczne, nawiązuje do małego formatu i do niedoskonałego piękna wyrobów ręcznych,choć powstałych w ramach produkcji przemysłowej.

Mocno błyszczące szkliwo i nieregularna oraz unikalna powierzchnia każdego egzemplarza to cechy charakterystyczne tej kolekcji, która nawiązuje do antycznej tradycji portugalskiej ceramiki okładzinowej. Starannie dobrano dziesięć różnych kolorów: od kontrastujących ze sobą barw Bianco i Nero, poprzez ciepłe odcienie kolorów Rosa, Giallo i Caramel, który przemienia się w kolor Aragosta; od starannie dobranych zieleni (Oliva i Ottanio) po chłodniejsze odcienie Azzurro Polvere i Cobalto. Postawiono na czysty pigment, który połyskuje i mieni się dzięki nieregularnym powierzchniom mającym przypominać smugi i nieregularne cieniowanie lub delikatne niedoskonałości materiału rozprowadzanego ręcznie.

Kolekcja Luz charakteryzuje się również nieco nierównymi krawędziami, co stanowi nieznany dotąd w linii Crogiolo element, a jest to nawiązanie do wytłaczania i cięcia nożem surowego elementu, co podkreśla nieregularności powierzchni płytki, a dodatkowo potęguje je wyrazista geometria prostokątnego formatu (5,3 x 30 cm). Wąska jednak część krawędzi jest rektyfikowana, aby zapewnić układanie, która ma być perfekcyjne, a jedynie przypominać wyroby ręczne.

Choć zastosowano nowy format, Luz doskonale współgra z innymi kolekcjami z linii Crogiolo, a dzięki kontrastom z intensywnymi i połyskującymi kolorami „wpisuje” się ona również w szereg dostępnych w katalogu produktów z kolekcji Marazzi o efektach kamienia, marmuru, betonu i drewna.