Bevel House

Zagreb, Chorwacja

Na półwyspie Pelješac w południowej Dalmacji, pośród winnic, wznosi się Bevel House, dom zaprojektowany przez chorwacką projektantkę wnętrz Klaudiję Zubčić, która postanowiła „wnieść” do wnętrza willi otaczający ją naturalny krajobraz. Do interpretacji przejścia pomiędzy materiałami typowymi dla tego terenu a niepozbawionym luksusu stylem życia posłużyły projektantce eleganckie ceramiczne powierzchnie.

Pelješac to długi, wąski półwysep w Dalmacji, usytuowany w pobliżu żupanii dubrownicko-neretwiańskiej. To niezwykły punkt, w którym spotykają się ze sobą morze, niebo i ląd. Nazwa miejscowości Postup pochodzi od lokalnej odmiany winorośli, której winogrona zbierane są ręcznie na wzgórzu, na którym zbudowana jest Villa Bevel.

Jej konstrukcja odwzorowuje ukształtowanie terenu, a zielony dach wtapia się w leśne otoczenie. Kanciasta bryła architektoniczna nawiązuje do ostrych, acz pełnych wdzięków kształtów półwyspu, „otwierając się” przez duże okna na pozbawiony krawędzi basen ze spektakularnym widokiem na Morze Adriatyckie i pobliskie wyspy.

„Dużo czasu spędziłam nad tym, aby zapewnić osobom odwiedzającym tę willę — mówi projektantka Klaudija Zubčić — wyjątkowe przeżycia, mając jednak stale na uwadze wyjątkowość tego miejsca (w tej chwili dom można wynająć za pośrednictwem najpopularniejszych platform rezerwacyjnych, przyp. red.). Koncepcja powstała z pragnienia posiadania przestrzeni zalanych wręcz światłem, czystych niczym otaczająca dom natura. Półwysep Pelješac jest znany ze swojej miejscami ostrej i skalistej budowy. Ta właśnie cecha przekonała mnie do pracy z naturalnymi materiałami, do spersonalizowania powierzchni wielu różnych pomieszczeń: od dużego salonu, części wewnątrz i na zewnątrz willi, poprzez liczne łazienki, siłownię, aż po dużą kuchnię i prywatną piwnicę z winami”.

„Decydującym elementem w definiowaniu stylu przestrzeni mieszkalnej była ceramika” — mówi chorwacka projektantka. „Wybór padł na połączenie różnych kolekcji Marazzi, tworząc efekt mix and match. Dzięki dużym formatom dom zyskał niezwykłą przestronność. Możliwość pracy z teksturami inspirowanymi kamieniem i marmurem, w naturalnych odcieniach od bieli do kości słoniowej, od beżu do szarości, przypieczętowała moje pierwotne pragnienie, aby zachować odwieczne piękno tych miejsc”. 

Na powierzchniach wewnętrznych Bevel House wykorzystano kolekcje Grande Stone Look (Ceppo di Gré w kolorze Grey), Mystone Moon (w kolorze White), Mystone Basalto (Pomice) i Materika (wersje Beige i Beige o strukturze Spatula).

Do przestrzeni zewnętrznych architektka Klaudija Zubčić wybrała gres o efekcie kamienia z kolekcji Mystone Limestone (w kolorach Ivory i Sand) o doskonałych parametrach antypoślizgowych oraz kolekcję Mystone Bluestone (w wersji Grigio Strutturato) wraz z szeroką gamą elementów specjalnych, ułożonych w pobliżu basenu. 

The Top Marble Look w szlachetnym kolorze Saint Laurent, pokrył architektoniczny kształt luksusowych pryszniców produkowanych przez Korta Design.

To wyrafinowane połączenie, które jest odpowiedzią na zapotrzebowanie klienta ceniącego sobie trwałość i wydajność materiałów. Dzięki technologii High Performance linia Mystone jest odporna na wysokie naprężenia i obciążenia. Wykorzystujące technologię StepWise kolekcje Limestone i Moon zapewniają wysoki współczynnik antypoślizgowości, zachowując jednocześnie miękkość w dotyku i łatwość utrzymania powierzchni w czystości.

Swoboda kompozycji zaprezentowana przez Klaudię Zubčić, pokazała spójność wyborów projektowych i konstrukcyjnych z nieustanną dbałością o otaczające budynek środowisko: dzięki zaawansowanym technologicznie procesom produkcyjnym Marazzi ogranicza zużycie wody i energii oraz odzyskuje do 40% odpadów.


Zdjęcia: Damil Kalogjera

Zapoznaj się z kolekcjami projektu