Casa Bona

Gambara (BS) Włochy

Podstawą projektu przebudowy rezydencji Casa Bona był kontrast pomiędzy estetyką istniejącej wcześniej wiejskiej zabudowy a innowacyjnymi elementami konstrukcyjnymi, takimi jak gres porcelanowy Mystone Limestone z efektem kamienia, który harmonijnie wkomponowuje się w otoczenie.

W Gambara, lombardzkiej miejscowości rolniczej w prowincji Brescia, pracownia ZDA Zupelli Design Architettura, we współpracy z architektką Francescą Dellabona, zrealizowała projekt przebudowy części starej stodoły przekształcanej na jednorodzinny dom mieszkalny Casa Bona. Projektanci, Carlo Zupelli wraz z synem Ezio oraz Francesca Dellabona, postanowili podkreślić kontrast pomiędzy oryginalną konstrukcją a nowymi elementami konstrukcyjnymi zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu. Przede wszystkim zachowano rustykalne cechy elewacji zewnętrznej z surowej cegły, natomiast wewnętrzny dziedziniec odremontowano według nowoczesnych kanonów, umieszczając w nim pomiędzy pionowymi, oryginalnymi filarami, duże okna z aluminiowymi profilami. 

We wnętrzu wykonane przez rzemieślników żelazne schody ciemnym kolorem nawiązują do ram okiennych i drzwiowych, kontrastując z jasnym, malowanym drewnianym dachem, widocznym z dwupoziomowego salonu. Proste linie i współczesne linie charakteryzują wszystkie wnętrza, zarówno na parterze w pobliżu wejścia, prowadzącego do salonu, jadalni i kuchni, jak i na piętrze, gdzie schody prowadzą na korytarz z zabudową podsufitową, z widokiem na część dzienną, która prowadzi do strefy nocnej. 

Dostosowując się do palety beżów, dominującego koloru domu, projektanci wybrali kolekcję z gresu porcelanowego Mystone Limestone firmy Marazzi w formacie 60 x 120 w kolorze Ivory. Gres ten odwzorowuje kamień o starożytnym pochodzeniu i wyróżnia się naturalną oraz minimalistyczną grafiką. Ponadto — dzięki produkcji z wykorzystaniem w 40% materiałów pochodzących z recyklingu — posiada on certyfikat LEED®, a za niską emisję lotnych związków organicznych z produktów do powietrza wewnątrz pomieszczeń zdobył certyfikat Greenguard Gold. Decyzja architektów o zastosowaniu tego samego produktu na podłodze na całym parterze, jak również na pierwszym piętrze na ścianach i podłodze w łazience, była podyktowana nie tylko wysokimi parametrami technicznymi i właściwościami antypoślizgowymi, osiągniętymi dzięki nowej technologii StepWise, płytek Mystone Limestone, ale również zdolnością tego produktu do nadawania pomieszczeniom bardziej nowoczesnego charakteru, nie tracąc uroku oryginalnej struktury.


Ph. Matteo Sturla
Współpraca: Sara Ceresera, Marco Bettera i Giorgia Bianchi

Zapoznaj się z kolekcjami projektu