Dorbolò Gubana Boutique

Cividale del Friuli (UD) Włochy

Dorbolò Gubana Boutique, niewielką piekarnię i ciastkarnię znajdującą się w miejscowości Cividale del Friuli, zaprojektowała pracownia Visual Display. Jest to przykład eleganckiej architektury wnętrz przyciągającej uwagę między innymi gresem porcelanowym o efekcie kamienia Carácter, który stanowi okładzinę całego lokalu.

Cividale to wiekowe miasteczko będące jedną z perełek regionu Friuli, nie bez powodu więc umieszczono je na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego Unesco. Przy zabytkowej ulicy Largo Boiani, z widokiem na katedrę i ratusz, pracownia architektoniczna Visual Display – której specjalizacje to interior design, ale która szczyci się też bogatym doświadczeniem w sektorach retail i hospitality – umiejętnie opracowała interesującą reinterpretację typowo środkowoeuropejskiej cukierni, projektując przestrzeń bogatą w doskonale powiązane ze sobą rozwiązania techniczne i wciągające efekty wizualne.

„Gubana”, która znalazła się w nazwie piekarni/ciastkarni rodziny Dorbolò, to typowa lokalna babka z orzechami i rodzynkami, która według tradycji przed spożyciem powinna zostać skropiona Śliwowicą, wódką śliwkową, której serbskie pochodzenie to kolejny dowód na to, jak cenna potrafi być mieszanka kulturowa kuchni terenów przygranicznych.

Dla Dorbolò Gubana Boutique pracownia Visual Display zrealizowała innowacyjną koncepcję projektową, tworząc lokal w stylu luksusowego butiku, o surowej, choć bogatej elegancji, w którym postawiono na transparentność i prostotę materiałów. „Według koncepcji miał on stanowić rodzaj teatralnej scenografii – opowiada architektka Stefania Fumagalli – która poprzez intrygujący efekt optyczny tworzony przez wyglądające niczym kurtyny profilowane ścianki prowadzi w stronę ściany tylnej zdominowanej przez ladę i wielkie mosiężne logo”. 
Najważniejszy był dobór odpowiednich materiałów okładzinowych. Gres porcelanowy o efekcie kamienia Carácter, który pokrywa niemal wszystko, bowiem znalazł się zarówno na ścianach, jak i na witrynach wystawowych i blatach roboczych, swym wykończeniem Mix Multicolor nawiązuje do surowego charakteru lokalnych kamieni. To istotny materiał nie tylko pod względem swej specyficznej powierzchni, z otoczakami i innymi kamieniami, ale ponieważ łączy w sobie dwie z najbardziej innowacyjnych technologii marki: Puro Marazzi Antibacterial, która – poprzez jony srebra wprowadzane do powierzchni podczas procesu produkcyjnego – usuwa 99,9 % bakterii i szkodliwych organizmów, i StepWise, o doskonałej funkcji antypoślizgowej przy jednoczesnym zachowaniu powierzchni miękkiej w dotyku i łatwej w czyszczeniu.

Ale tak nietuzinkowy wygląd całej tej „inscenizacji” tworzą również inne elementy przestrzeni: ogólny minimalizm i powtarzające się linie geometryczne łagodzi nieco okazała łukowa konstrukcja podsufitowa, do której przymocowano wielką, specjalnie zaprojektowaną lampę z mosiądzu z kloszami z mlecznego szkła, a wyroby cukierni są prezentowane pod szklanymi gablotkami niczym drogocenna biżuteria. „Pomiędzy przegrodami w kolorze orzechowym znajdują się regały wystawowe, schowki i małe wnęki z wygodnymi ławeczkami, na których można usiąść i spróbować kawałka tortu, popijając pyszną kawą. Ważną rolę odgrywa też chleb, na który przewidziano specjalny kącik tuż przy wejściu, aby prezentować wypieki świeżo wyjęte z pieca”.

Trudno nie „wpaść” na krótką przerwę do tak atrakcyjnego miejsca.  


Ph. Camilla Bach

Zapoznaj się z kolekcjami projektu