Junyent Smile Clinic

Manresa Hiszpania

W tym zupełnie odmiennym od innych tego typu miejsc centrum dentystycznym w Katalonii pracownia Franquet Barran wykorzystała zmianę stylu wnętrz, by dać pacjentom sprzyjające dobremu samopoczuciu otoczenie pełne spokoju i by wyróżniać się poprzez elegancką, ale przystępną przestrzeń, między innymi dzięki specyficznemu zastosowaniu gresu porcelanowego Art, który odzwierciedla weneckie lastryko

W ostatnich latach gabinety medyczne kierują się powszechnym trendem, który — poza stosowaniem najbardziej zaawansowanych narzędzi do leczenia — cechuje się zmianą wyglądu przestrzeni. Porzucono więc nijakość i nudne kolory, recepcja i poczekalnia stały się pomieszczeniami przytulnymi, które dają pacjentom poczucie komfortu podobnego do tego, jakie panuje na przykład w hotelach. Właśnie w taki sposób zmieniło się Junyent Smile Clinic, centrum dentystyczne z siedzibą w miejscowości Manresa, nieopodal Barcelony, w którym projektant wnętrz Jordi Franquet, z hiszpańskiej pracowni architektonicznej Franquet Barrau, dokonał prawdziwej metamorfozy. 

„Już od pierwszego spotkania — opowiada projektant — zleceniodawca poprosił nas o projekt, który możliwie jak najbardziej odbiegałby od panujących w tej branży stereotypów zdominowanych przez zimne światło i aseptyczne pomieszczenia, stając się zupełnie odmiennym otoczeniem — atrakcyjnym i funkcjonalnym”. Stworzono więc przestronne obszary wspólne, wykończone lampami i designerskimi elementami, a także pięcioma „boksami” wyposażonymi w najbardziej zaawansowane technologie do profesjonalnej obsługi. „Ale prawdziwą perełką — kontynuuje projektant — jest recepcja znajdująca się na pierwszym piętrze, w której neutralny charakter ścian podkreśla połysk stali wszechobecnej na schodach i wyspie środkowej, nadając tej przestrzeni szczególnie dużo światła, dodatkowo podkreślanego przez podłogi, na których odtworzono wyrafinowaną reinterpretację legendarnego weneckiego lastriko”, które jest tak skuteczne, iż postanowiono je zastosować w całym pomieszczeniu, odtwarzając ten sam efekt nawet na wielkich półokrągłych sofach. Kolekcja z gresu porcelanowego Art dysponuje bowiem specyficznym, naturalnym efektem 3D, który jest możliwy dzięki odłamkom o efekcie marmuru o różnych rozmiarach ton w ton, ale też kontrastujących, rozprowadzonych na bazie przypominającej beton. Seria ta dostępna jest w pięciu kolorach, z trzema rodzajami powierzchni i sześcioma formatami, co — dzięki estetyce typu „mix & match” — pozwala na swobodne łączenie jej z innymi materiałami, zaspokajając w ten sposób różnorodne potrzeby projektantów. W tym przypadku Jordi Franquet wybrał wariant matowy Grey w formacie 60 x 60 cm. 

Zdjęcia: Eneutra

Zapoznaj się z kolekcjami projektu