PÄRIS Deli-Bakery-Restaurant

Tallin, Estonia

marazzi paris deli backery restaurant 000.jpg

Grande Marble Look Ghiara Palladiana to element estetyczny będący wspólnym mianownikiem wszystkich przestrzeni estońskiego lokalu Päris, w którym mieszczą się delikatesy, piekarnia i restauracja, i który został otwarty na parterze nowego wieżowca Skyon w Tallinie. W przestrzeni tej widać zamiłowanie do kontrastów, które projektantka i artystka Marit Ilison wyraża poprzez wybór materiałów i przedmiotów vintage oraz tych współczesnych.  Do wyłożenia łazienki wybrała płytki The Top Marble Look Sodalite Blu mające „przypominać odbijanie się świateł na morzu o północy”

Marit Ilison, artystka i projektantka multidyscyplinarna, tworzyła kostiumy, wystroje tworzące atmosferę w konkretnych przestrzeniach, wystawy i scenografie, przechodząc od mody do projektowania wnętrz i określając poetykę, która oddziałuje poprzez doświadczenie przestrzenne i zaskoczenie. W 2013 roku Marit Ilison, wraz ze swoim bratem Peeterem Ilisonem, założyła Marit Ilison Creative Atelier

Zamiłowanie Ilison do kontrastów jest w pełni widoczne we wszystkich przestrzeniach nowego estońskiego lokalu Päris, w dialogu, jaki nawiązuje się pomiędzy różnymi materiałami i powierzchniami: zielonymi matowymi ścianami, płytkami ceramicznymi, antycznym mosiądzem i klasycznymi detalami, które przywodzą na myśl Paryż z początku XX wieku. 

Przestrzenie te zaprojektowano w kolorystycznym motywie zieleni, czerpiąc inspirację ze stolicy Francji, ale także z Nowego Jorku i Mediolanu. Łącząc odważne kolory, materiały oraz meble personalizowane i w stylu vintage, Ilison stworzyła atrakcyjną wizualnie, przyjemną w dotyku atmosferę, oferując doznania kulinarne, które można określić jako „podróż na miejscu”.

„Czułam potrzebę stworzenia miejsca przyjaznego i ciepłego” — mówi estońska projektantka — ponieważ te przymiotniki doskonale określają charakter Vlada Djatšuka, szefa kuchni, jego łagodność, a jednocześnie pasję do wykonywanej pracy; delikatność i entuzjazm z jakimi podchodzi do swojego materiału, do przyrządzanych potraw”.

Wszystkie meble zaprojektowano na wymiar, uzupełniono wyjątkowymi egzemplarzami antycznymi i elementami w stylu vintage.

Marit Ilison znana jest z tego, że potrafi dawać nowe życie przedmiotom zapomnianym. Dla lokalu Päris zaprojektowała lampy do okien w kształcie łuku, używając starych kul ze szkła mlecznego, które kiedyś były używane w Estońskiej Operze Narodowej. Blisko okna znajdują się radzieckie lampy wiszące w kształcie dzwonków, odrestaurowane z wykorzystaniem mosiężnych detali po tym, jak zostały uratowane od zniszczenia na placu budowy.

W tym scenariuszu, pomysłowym i zaskakującym, Grande Marble Look Ghiara Palladiana to linia, która została wybrana ze względu na odważny wygląd w stylu — jak to określiła projektantka — „funky”; aby nadać wnętrzu odrobinę oryginalności i połączyć przestrzeń jednym wzorem na powierzchniach podłóg. Ghiara Palladiana użyto we wszystkich pomieszczeniach: piekarni, delikatesach, restauracji i toalecie.

Przestrzeń restauracji otoczona jest pokaźną gamą zielonych odcieni, Ilison chciała więc, aby toaleta była równie przyciągającą przestrzenią oraz żeby przypominała „połyskujące morze o północy”. I tak, na płytkach The Top Marble Look Sodalite Blu odbijają się światła kryształowych lamp i wielkich kul przypominających pełnię księżyca.


Zdj.: Terje Ugandi

Zapoznaj się z kolekcjami projektu