Via Asiago 91

Milano (MI) Włochy

Zwarte fasady o zróżnicowanej strukturze. Studio Simone Dominoni stworzyło dwadzieścia mieszkań, w których zastosowano na szeroką skalę gres porcelanowy w formacie 60 x 120 cm, a jego mniejsze kawałki pozwoliły na utworzenie falistych, oryginalnych fasad.

W mediolańskiej dzielnicy Gorla inżynier Simone Dominoni zaprojektował apartamentowiec z dwudziestoma mieszkaniami składający się z jednej kondygnacji podziemnej i sześciu naziemnych. Chociaż budynek został zbudowany od podstaw, miał sporo ograniczeń planimetrycznych, w tym konieczność wyrównania frontu z sąsiednimi budynkami. I choć charakteryzuje się raczej zwartą zabudową ścienną, przeplataną wpuszczonymi i zlicowanymi balkonami, budynek ten — dzięki grze wysokości między trzema bryłami, z których się składa — ma zróżnicowany charakter.

Z myślą o efektywności energetycznej inżynier Dominoni zdecydował się na szerokie zastosowanie elewacji wentylowanych, pokrytych płytkami gresowymi o efekcie betonu Clays w kolorze Sand i w formacie 60 x 120 cm. Jedynym wyjątkiem są płyty klejone na parterze, gdzie izolacja jest mniej potrzebna, oraz na tarasach na poziomie poddasza.

„Fasada jest dość zwarta” — podkreśla Dominoni. „Aby ją ożywić, zaczęliśmy od formatu 60 x 120 cm, który pocięliśmy na mniejsze części, tworząc geometryczny rytm. Dla zaakcentowania ciągu balkonów, które są odsunięte względem linii elewacji — z wyjątkiem tych na elewacji po stronie dziedzińca — obłożyliśmy gzymsy gresem porcelanowym z serii Mineral o efekcie betonu, w kolorze Iron i w formacie 60 x 120 cm: to kolejny wybór, który ożywia estetykę elewacji, a jednocześnie zwiększa kontrast kolorów. Jako uzupełnienie, na niektórych częściach balkonów umieściliśmy stałe ekrany przeciwsłoneczne”.

Główne fasady mają wentylowane ściany pokryte gresem porcelanowym, a te pozostałe, podobnie jak wnęki tarasów pokryto gładzią izolacyjną. Płaski dach jest wykonany w formie nawierzchni solarnej i służy do umieszczenia sprzętu zewnętrznego instalacji wspólnych, paneli fotowoltaicznych i słonecznych do produkcji energii elektrycznej i ciepłej wody oraz różnych innych urządzeń. „Nowoczesne, czyste formy z niewielkim zacienieniem, takie jak w tym budynku, wymagają materiałów, które są bardziej wydajne i niezawodne pod względem trwałości. Na przykład brak okapów i nawisów dachowych lub parapetów prowadzi do większego narażenia elewacji na działanie czynników atmosferycznych, a w konsekwencji do ich szybszego niszczenia się. Takie materiały jak gres porcelanowy zapewniają większą trwałość i wymagają mniej czynności konserwacyjnych, a poza tym są zgodne z przepisami przeciwpożarowymi i zapewniają efektywność klimatyczną budynku, co jest istotnym czynnikiem w projektowaniu architektonicznym” — podsumowuje Dominoni.


Zdjęcia: Saverio Lombardi Vallauri

Zapoznaj się z kolekcjami projektu