Villa Guadalmina

Willa o współczesnym wzornictwie, odzwierciedlająca styl życia na otwartym powietrzu i zaprojektowana z troską o kwestie środowiskowe. Szerokie zastosowanie gresu porcelanowego z myślą o zachowaniu ciągłości między wnętrzem i przestrzenią zewnętrzną
Willa na Costa del Sol o niemal zerowym zużyciu energii. Projekt hiszpańskiej pracowni 969Arquitectos ma być niczym garnitur szyty na miarę specjalnie z myślą o jej klientach: uprawiających sport, ceniących sobie życie na otwartym powietrzu i troszczących się o kwestie środowiskowe. Villa Guadalmina to dom z basenem, w którym wnętrza wykonano z zachowaniem ciągłości z zewnętrzem i w którym mieszkańcy pragną czuć kontakt z naturą poprzez wykorzystywanie czy nawiązywanie do materiałów naturalnych.
Willa ta wzbudza podziw swoim nowoczesnym wzornictwem: pokryta listwami z drewna bryła pierwszego piętra, na którym mieści się strefa nocna, jest podtrzymywana przez dwa dolne portyki, skrywające kuchnię i strefę dzienną, i „wychodzące” na ogród oraz basen. Kontrast między powierzchnią drewnianą, tak ciepłą i intymną, oraz bielą strefy dolnej nawiązuje do budownictwa śródziemnomorskiego — precyzuje Fernando Perez Del Pulgar, współzałożyciel 969Arquitectos. „Wnętrza, pod względem designu, współgrają z takimi materiałami naturalnymi jak zaprawa wapienna, drewno, kamienie i tkaniny, starając się odtworzyć więź z naturą śródziemnomorską. Wykorzystaliśmy w znacznym stopniu gres porcelanowy marki Marazzi — a konkretnie powstałą 40% z materiałów pochodzących z recyklingu kolekcję Mystone Limestone w kolorze Ivory i kwadratowym formacie 120 x 120 cm — i pokryliśmy nim zarówno podłogi wewnętrzne i zewnętrzne wszystkich obszarów, jak i wilgotne pomieszczenia domu, wraz z niektórymi ścianami łazienek. Tekstura i kolory tej kolekcji pozwoliły nam wnieść do tego domu tak pożądaną harmonię z naturą, jej odcienie bowiem perfekcyjnie łączą się z ogrodem i drewnem fasady”.
W projekcie ważne było zachowanie ciągłości między przestrzeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi. „Te przestrzenie pośrednie, pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem, dla nas świadczą o śródziemnomorskim stylu życia. Dlatego niezbędne było odnalezienie materiałów, które pozwoliłyby nam na nawiązanie takiej relacji w sposób płynny, zapewniając efekt estetyczny, który jednocześnie będzie cechował się funkcjonalnością i bezpieczeństwem — czego przykładem jest basen. A ceramika marki Marazzi pozwoliła nam uzyskać taki właśnie rezultat”.
Villa Guadalmina została zbudowana zgodnie z filozofią domu pasywnego. Ma ona powłokę z zewnętrznego systemu kompozytowego izolacji termicznej (External Thermal Insulation Composite System, ETICS), dzięki któremu nie ma mowy o tzw. mostkach termicznych; posiada też stolarkę o wysokich parametrach technicznych, która gwarantuje niezbędną hydroizolację elewacji. Aby zyskać efektywność i ograniczyć zużycie energii, zainstalowano w niej wysokowydajny system klimatyzacji połączony z kolektorami energii aerotermicznej i słonecznej. Do efektywności energetycznej przyczynia się również gres porcelanowy: „ceramika jest to podstawowy materiał w konstrukcji domu pasywnego, ponieważ już z samej natury jest to materiał efektywny pod względem termicznym”.
Galeria















