category icon Persone

Jesteśmy otwarci na społeczności, prowadzenie dialogu i eksperymentowanie

czas trwania czytania minuty

Angażowanie i włączanie społeczności lokalnych w nasze plany rozwoju to jeden z filarów naszej polityki zrównoważonego rozwoju społecznego. Dlatego nasze siedziby to miejsca otwarte, prowadzące nieustanny dialog z klientami, stowarzyszeniami i organizacjami lokalnymi, które podzielają naszą troskę o wspólne dobro, naszą pasję do sztuki, ceramiki, piękna oraz miejsca, w którym żyjemy.

Crogiolo, nasza przestrzeń otwarta dla wszystkich

W 2015 roku, przy okazji 80-lecia istnienia firmy, wyremontowaliśmy nasz najstarszy główny obiekt produkcyjny o nazwie Crogiolo, aby uczynić z niego przestrzeń wielofunkcyjną. Swą nazwę zawdzięcza on Filippo Marazziemu juniorowi, który przekształcił pierwszą halę przemysłową firmy w Sassuolo w awangardowe centrum badawcze, w którym artyści, architekci i ceramicy z różnych zakątków świata mogli swobodnie eksperymentować z twórczym wykorzystywaniem materiałów.

Od 2017 roku w Crogiolo organizowane są wydarzenia w ramach sezonu kulturalnego gminy Sassuolo. Wszystkie spotkania są darmowe i przeznaczone dla całej społeczności.

Curiosa Meravigliosa — Joan Fontcuberta

Curiosa Meravigliosa autorstwa Joana Fontcuberty dla Palazzo dei Musei w Reggio Emilia to pierwsze publiczne dzieło sztuki typu stałego wykonane z płyt ceramicznych. Zainstalowano je na wentylowanej elewacji w miejscu otwartym dla wszystkich. Jest to monumentalne dzieło sztuki zbiorowej wysokie na 16 metrów i szerokie na 6, które wykonano z 12.000 wysłanych przez mieszkańców zdjęć, które artysta — we współpracy z Marazzi — przekształcił na 30 dużych płyt ceramicznych z nadrukiem właśnie w postaci fotografii.

„Często określam tego typu prace mianem «dokument-monument» — podkreślił Joan Fontcuberta. «Dokument», ponieważ przywodzi on na myśl zdjęcie RTG danej społeczności i kultury; a «Monument», ponieważ świadczy o płynącym nieuchronnie czasie. Wystarczy kilka pokoleń, a Curiosa Meravigliosa będzie postrzegana jako zbiorowa kapsuła pamięci”.

Wystawa Metamorfuoco — Simon Starling

W ramach wystawy Metamorfuoco. Sotto la luce di Tintoretto, która zakończyła się 31 stycznia 2023 roku w Gallerie Estensi w Modenie, podjęliśmy współpracę z angielskim artystą Simonem Starlingiem, tworząc interesujące dzieło.

Instalacja przewidywała stworzenie relacji cyklu malarskiego Tintoretta z ksylografiami i dziełami współczesnymi, pozyskanymi z archiwów Gallerie Estensi, aby zmusić do refleksji nad zmianami klimatu. Integralną część tego dzieła stanowiła specjalna podłoga z gresu, wykonana według projektu artysty przez markę Marazzi.

Wykorzystał on ceramikę jako białe płótno, na którym namalował naturalne elementy współgrające z postaciami widocznymi na dziele Tintoretta. Powstało około 60 zdobień, z których każde różni się od siebie, a które stworzyły nietuzinkową mozaikę artystyczną. Rezultatem była przestrzeń w kształcie koła, którą Starling tak przygotował, aby zwiedzający wystawę mogli przechadzać się po pomieszczeniu, podziwiając nad swoimi głowami arcydzieło Tintoretta.

Luigi Ghirri. The Marazzi Years 1975 – 1985

Luigi Ghirri. The Marazzi Years 1975 – 1985” to zbiór niemal zupełnie nieznanych dotąd dzieł. Mowa o przechowywanych przez dziesięciolecia w archiwach firmy fotografiach i wydrukach w edycji limitowanej, które w większości nigdy nie zostały nigdzie wystawione ani opublikowane, a które są efektem współpracy Marazzi z Luigim Ghirrim.

Dzięki zaangażowaniu Marazzi i współpracy marki z Archivio Luigi Ghirri fotografie te stały się głównym elementem ważnego procesu waloryzacyjnego realizowanego poprzez ten cenny tom, stronę, na której można zapoznać się ze szczegółowymi informacjami i wystawę zorganizowaną najpierw w salach Musei Civici w Reggio Emilia w ramach gościnnego „występu” przy okazji Fotografia Europea 2021, później w pomieszczeniach Appartamento dei Giganti w Palazzo Ducale w Sassuolo, jako część wystawy Gallerie Estensi, a na końcu w Paryżu, w tamtejszym Włoskim Instytucie Kultury.

Infinito. L’Universo di Luigi Ghirri — film dokumentalny Matteo Parisiniego

W 2022 roku mogliśmy podziwiać w kinach dotowany przez nas film dokumentalny Matteo Parisiniego — Infinito. L’Universo di Luigi Ghirri — poświęcony temu wielkiemu mistrzowi włoskiej fotografii, urodzonemu i wychowanemu w Reggio Emilia i Modenie. Po zaprezentowaniu go po raz pierwszy podczas Rome Film Fest 2022 dokument ten wyświetlany był również w ramach tournée po kilku z najważniejszych jesiennych festiwalach filmowych i w miejscach sztuki w całych Włoszech.

Best Company Award dla Artribune

W 2022 roku zdobyliśmy Best Company Award, nagrodę przyznawaną firmom wspierającym sztukę przez Artribune, najbardziej wpływową włoską platformę treści i usług poświęconych sztuce oraz kulturze współczesnej.

Nagroda ta dowodzi zaangażowania naszych ludzi i naszej firmy w skuteczną współpracę i wspieranie instytucji, podmiotów kulturalnych, szpitali i organizacji non-profit, które w różnym zakresie działają na naszym terenie.

Wsparcie na rzecz społeczności i osób potrzebujących

Współpracując z instytucjami, czynnie uczestniczymy w realizacji projektów dedykowanych mieszkańcom, takich jak ścieżki rowerowe, parki publiczne czy udoskonalenia mające stanowić korzyść dla całej społeczności, szczególną troską otaczając osoby młode oraz chore lub niepełnosprawne.

W 2022 roku podarowaliśmy placówce medycznej Azienda USL w Modenie dwa przenośne aparaty EKG wykorzystywane w ramach domowej opieki zdrowotnej oraz najnowszej generacji retinograf, z którego lokalne przychodnie lekarskie mogą korzystać w leczeniu osób cierpiących na zaburzenia ogólne, a wraz z innymi 8 tego typu placówkami z zagłębia ceramicznego sfinansowaliśmy zakup innowacyjnego systemu diagnostyki radiologicznej dla Szpitala w Sassuolo. Ponadto, poprzez zakup ambulansu dla organizacji Błękitny Krzyż z Sassuolo, wnieśliśmy wkład w inicjatywę „Progetti del Cuore”, dzięki której osoby z niepełnosprawnościami mogą korzystać z tego typu transportu.

Nieustannie wspieramy Fondazione Italiana Linfomi (FIL, włoska fundacja walki z chłoniakiem), organizację typu non-profit prowadzącą badania naukowe mające pomóc w leczeniu chłoniaków i chorób limfoproliferacyjnych, a nasze Centrum szkoleniowe Piotra i Marii Marazzich stale, bezpłatnie udostępniamy organizacjom Czerwony Krzyż i Błękitny Krzyż, aby mogły one prowadzić swoje szkolenia i edukować.

Casa Abbraccio w Katanii

Na Sycylii zostaliśmy partnerem projektu realizowanego przez LAD Onlus „La Casa Abbraccio di Catania”. Nieodpłatnie dostarczyliśmy posadzki i okładziny do domu przeznaczonego dla dzieci cierpiących na poważne choroby onkologiczne lub białaczkowe — miejsca, w którym można stymulować ich kreatywność i pozwolić zapomnieć o bólu. Ze względu na swoją wyjątkowość to dzieło architektoniczne, zaprojektowane przez pracownię Frontini Terrana architects, uzyskało patronat International Union of Architects (Międzynarodowa Unia Architektów), Consiglio Nazionale Architetti P.P.C. (Krajowa Rada Architektów), Istituto Nazionale di Bioarchitettura (Krajowy Instytut Bioarchitektury), Federarchitetti (Krajowa Federacja Architektów), Regionu Sycylia, Inarch Sicilia (Krajowy Instytut Architektury, oddział Sycylia) i Inbar. Zastosowane strategie energetyczne pozwalają na potwierdzenie przynależności budynku do kategorii budynków nZEB, czyli budynków o wysokiej efektywności energetycznej, w celu uzyskania certyfikatu CasaClima Nature.