W samym sercu Dolomitów, pośród urzekających krajobrazów i wiekowych drzew, projekt studio NOA* oferuje nową formę gościnności.
NOA* (Network Of Architecture) jest uważane za jedno z wiodących włoskich biur projektowych specjalizujących się w architekturze górskiej, potrafiące zastosować swoje własne holistyczne podejście w wielu, z powodzeniem zrealizowanych w ostatnich latach, projektach. Jest to filozofia, która przekłada się na spontaniczne dołączenie do kwestii zrównoważonego rozwoju, interpretowanej w najbardziej autentyczny sposób jako szacunek dla terytorium i lokalnej tożsamości, we współczesnej odsłonie, o zdecydowanym międzynarodowym charakterze.
Parc Hotel Florian, położony u podnóża Siusi allo Sciliar – jednego z najbardziej popularnych miejsc zarówno letniego, jak i zimowego wypoczynku – jest obiektem o ugruntowanej pozycji, znanym również z pięknego otaczającego go parku z wiekowymi drzewami.
Zgłoszona przez właścicieli potrzeba rozbudowy została spełniona poprzez dodanie obok istniejącego już hotelu ukończonego w ubiegłym roku oryginalnego obiektu mieszczącego dziesięć apartamentów. Co do projektu właściciele w pełni zaufali projektantom, ale centralnym punktem miał pozostać park.
Biuro projektowe z Bolzano zaproponowało więc dziesięć małych budynków, zawieszonych nad ziemią jak domki na drzewie, rozmieszczonych na dwóch piętrach i połączonych długim korytarzem. Nałożone i przesunięte względem siebie, z szarymi drewnianymi fasadami, moduły Floris Green Suites pozwalają gościom cieszyć się widokiem na otaczający krajobraz i mieć poczucie zajmowania niezależnego domu (każdy apartament ma pięć pokoi), tak komfortowego, jak tylko luksusowy hotel może zapewnić.
Przestrzeń wewnętrzna, w której dominują zielenie, szarości i podłogi z wędzonego dębu, jest płynna, z dużymi przeszkleniami, które pozwalają na nieustanne balansowanie między wnętrzem a zewnętrzem. Podczas gdy część dzienna jest zlokalizowana centralnie i zakończona jest dużym balkonem, to łazienka pozostaje bardziej intymna i znajduje się na tyłach apartamentu, wyróżniając się ciemnymi kolorami, czarną armaturą i prywatną sauną fińską. Uwagę przyciąga otwarty prysznic i wolnostojąca umywalka z lustrem, pokryta gresem z kolekcji Crogiolo Lume firmy Marazzi, którego intensywny kolor Green natychmiast przywołuje na myśl elegancką atmosferę zaalpejskich spa. Ułożona pionowoseria Crogiolo Lume w nowym rozmiarze 6 x 24 cm charakteryzuje się fakturą o zróżnicowanej gradacji kolorów, która tworzy sugestywne załamania światła. Drobne nierówności powierzchni natomiast sugerują ręczne wykonanie.
Zdjęcia: Alex Filz