Podłogi podniesione

Podłoga podniesiona to system modułowych elementów przeznaczonych do wykonywania posadzek wewnętrznych i zewnętrznych.

Jest to wysokoefektywna technologia, umożliwiająca stworzenie pod powierzchnią podłogi przestrzeni technicznej, w której można umieścić wszystkie instalacje. Dzięki elastyczności użytkowania, łatwości i szybkości montażu oraz zróżnicowanej gamie okładzin może być stosowana przy renowacji budynków, z możliwością układania również na istniejących posadzkach.

Podłoga podniesiona jest lekkim systemem konstrukcyjnym montowanym na sucho, składającym się z powierzchni podłogi i konstrukcji podporowej. Praktyczna i funkcjonalna konstrukcja podporowa umożliwia usunięcie każdego pojedynczego modułu ceramicznego, przyspieszając przeprowadzanie kontroli, modyfikacji i konserwacji sieci instalacji, a solidność i walory estetyczne gresu porcelanowego Marazzi stanowią dopełnienie zalet systemu.

• Szybkość wykonania, zarówno w nowych budynkach, jak i w przypadku prac remontowych, z możliwością chodzenia po powierzchni podłogi bezpośrednio po jej ułożeniu
• Elastyczność układu i rozmieszczenia instalacji, które mogą być łatwo kontrolowane i modyfikowane również po zakończeniu montażu
• Niskie koszty w stosunku do cyklu życia budynku
• Elastyczność projektowania, z możliwością szybkiej zmiany oryginalnego projektu nawet już w fazie jego realizacji
• Maksymalna uniwersalność, istotna w przypadku zmiany przeznaczenia użytkowego
• Łatwość łączenia z innymi technicznymi elementami wykończenia, takimi jak ruchome ściany i sufity podwieszane
• Wysoki poziom indywidualizacji estetycznej, zarówno w doborze materiałów wykończeniowych i ich kolorystyki, jak i pod kątem możliwości tworzenia wzorów, znaków i motywów dekoracyjnych na zamówienie, a także dekorów z różnych materiałów
• Dostępność szerokiej gamy elementów uzupełniających, które umożliwiają nadanie posadzce indywidualnego charakteru

Podłoga podniesiona jest systemem technologicznym
składającym się z pięciu głównych elementów
• konstrukcja nośna
• rdzeń
• powłoka górna
• krawędź obwodowa
• okładzina dolna

Konstrukcja nośna
Całość elementów poziomych i pionowych, które podtrzymują płyty podłogi podniesionej i umożliwiają ich ułożenie powyżej płyty stropowej budynku, a także ich wypoziomowanie.
Konstrukcja, wykonana ze stali ocynkowanej w celu uniknięcia skutków korozji, składa się ze słupków, belek poprzecznych i uszczelek.

1 Słupek: składa się z trzonu, podstawy i głowicy, stanowi pionowy element nośny
2 Uszczelki: umieszczone między płytami i belkami poprzecznymi, wykonane z tworzywa sztucznego, zapewniają tłumienie hałasu oraz szczelność
3 Belka poprzeczna: modułowy element poziomego połączenia słupków, jej zadaniem jest poprawa stabilności i sztywności konstrukcji oraz nośności i ogólnej szczelności systemu. Może być elementem nośnym lub łączącym
4 Izolacja cieplno-akustyczna: płyty izolacyjne z termicznie wiązanych włókien poliestrowych (dostarczane na zamówienie)
5 Izolacja powierzchni podłogi: wielowarstwowe maty z usieciowanego polietylenu i gumy (dostarczane na zamówienie)

Typ konstrukcji nośnej
Poprzez łączenie poszczególnych elementów można tworzyć różnego typu konstrukcje nośne, w zależności od wymagań dotyczących obciążenia oraz od sytuacji montażowej. W związku z tym Marazzi Engineering prowadzi badania nad wysokowydajnymi rozwiązaniami, które umożliwiły poszerzenie zakresu typów standardowo dostępnych na rynku:

Konstrukcja TKS bez belek poprzecznych:
składa się ze słupków z 8 promieniowymi ramionami, na których bezpośrednio opierają się płyty, z umieszczoną pomiędzy nimi uszczelką z tworzywa sztucznego, zapewniającą tłumienie hałasu. W tego typu konstrukcji, ze względu na brak belek poprzecznych, słupki są mocowane do płyty stropowej za pomocą specjalnego kleju.

Konstrukcja TKL z lekkimi belkami poprzecznymi:
słupki z głowicą z 8 promieniowymi ramionami, ukształtowane w taki sposób, aby umożliwić zamocowanie w nich na zatrzask poprzecznych belek łączących o przekroju C 28×18 mm. Mocowanie na zatrzask zapewnia natychmiastowe stałe połączenie elementów i przyspiesza montaż. Specjalny kształt głowicy umożliwia, w razie potrzeby, zamontowanie ukośnych belek wzmacniających.

Konstrukcja TKM ze średnimi belkami poprzecznymi:
składa się ze słupków z głowicą z 8 promieniowymi ramionami, ukształtowanych w taki sposób, aby umożliwić zamocowanie w nich na zatrzask poprzecznych belek nośnych o przekroju C 28×38 mm. Również w tym przypadku głowica słupków umożliwia zamontowanie ukośnych belek wzmacniających.

Konstrukcja TKC z ciężką belką poprzeczną umieszczoną nad głowicą, typu zamkniętego:
słupki wyposażone są w głowicę krzyżową z wkrętami do blokowania dociskowego poprzecznych belek nośnych. Poprzeczne belki nośne, oparte na głowicach słupków, mają przekrój prostokątny 50×25 mm i różną długość: podłużnice od 1800 do 3600 mm.

Rdzeń podłogi podniesionej
Jest to centralna część podłogi podniesionej, może być dwojakiego rodzaju, w zależności od materiału, z jakiego jest wykonana:

• Konglomerat drewna i żywic charakteryzujący się wysoką gęstością i wytrzymałością mechaniczną, o grubości nominalnej 38 mm (typ L 38). Jest to wyjątkowo lekki, tani i łatwy do obróbki materiał; ponadto spełnia on wymagania klasy E1 w zakresie emisji formaldehydu.
• Materiał obojętny (bezwodny siarczan wapnia) wzmocniony włóknami celulozowymi o wysokiej wytrzymałości mechanicznej, grubość nominalna 30-34 mm (typ K30-K34). Właściwości fizyczno-mechaniczne i całkowite bezpieczeństwo pod względem emisji substancji lotnych sprawiają, że ten materiał jest najlepszym podstawowym produktem do realizacji podłóg podniesionych.
• Ponadto Marazzi Engineering oferuje trzecie rozwiązanie, płytę zamkniętą. Ten typ płyty (o grubości 23/29 mm) składa się z rdzenia wykonanego z siarczanu wapnia, wzmocnionego włóknami celulozowymi lub konglomeratem drewna i żywic i zamkniętego w powłoce z ocynkowanej ogniowo blachy stalowej, która dzięki podwójnemu zgięciu obwodowemu zapewnia zwiększenie nośności. Płyta zamknięta jest technologicznie zaawansowanym systemem o wysokiej wytrzymałości mechanicznej, który charakteryzuje się dużą lekkością oraz solidnością i może podtrzymywać podłogi w systemie pływającym.

Powłoka górna
Górna powłoka nałożona na rdzeń stanowi powierzchnię podłogi i tworzy jej estetykę. Marazzi Engineering jest w stanie zapewnić każdy materiał, od najbardziej klasycznego do najbardziej innowacyjnego: gres porcelanowy, materiały sprężyste (guma, linoleum, PVC), laminaty z tworzyw sztucznych, materiały kamienne, naturalne drewno. Najodpowiedniejszym materiałem do wykończenia powierzchni płyt jest gres porcelanowy, ze względu na jego szczególną wytrzymałość i wysokie parametry techniczne. Marazzi oferuje najszerszą gamę powierzchni z gresu porcelanowego idealnie nadających się do wykonywania podłóg podniesionych, również w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

Elementy uzupełniające
Elementy uzupełniające umożliwiają połączenie podłogi podniesionej z otaczającą przestrzenią i pełne wykorzystanie jej właściwości.
Najważniejsze elementy uzupełniające to:
• Rampy wewnętrzne i zewnętrzne
• Wewnętrzne i zewnętrzne stopnie łączące
• Ścianki działowe do izolacji akustycznej i podziału przestrzeni
• Kanały przeciwpożarowe lub kanały przepływu powietrza
• Ścianki uderzenia czołowego
• Kratki i perforowane panele wentylacyjne
• Panele z otworem na kable elektryczne i kable do transmisji danych
• Maskownice kabli
• Naścienne lub podtynkowe obudowy gniazdek elektrycznych i telefonicznych
• Szczeliny dylatacyjne
• Przyssawki do podnoszenia płyt
• Wykończenia boczne z listwą kontrastową do połączenia ze ścianą
• Pomosty konstrukcyjne

Marazzi oferuje najszerszy asortyment produktów przeznaczonych do podłóg podniesionych. Dzięki efektom estetycznym o naturalnym wyglądzie, nowoczesnym wykończeniom i jednolitym kolorom można łączyć piękno materiału i wysokie parametry techniczne. Koordynacja powierzchni zapewnia estetyczną ciągłość pomiędzy posadzką wewnętrzną i zewnętrzną, co jest istotnym plusem w przypadku przestrzeni, które wymagają dyscypliny projektowej i wizualnej spójności. Od powierzchni o grubości 10 mm do zastosowań wewnętrznych, po powierzchnie zewnętrzne o grubości 20 mm: Marazzi odpowiada na potrzeby współczesnej architektury, tworząc zaawansowane i uniwersalne posadzki techniczne.