Garden Senato: wielofunkcyjna przestrzeń o wyrazistym charakterze

czas trwania czytania minuty

W Mediolanie budynek objęty nadzorem konserwatora zabytków staje się wielofunkcyjnym miejscem organizacji różnych wydarzeń. Architektka Alessandra Dalloli nadzoruje prace konserwacyjne, które – dzięki niestandardowym elementom wyposażenia i rozwiązaniom projektowym – sprawiają, że miejsce to staje się bardziej elastyczne oraz zachowuje współczesną estetykę.

W samym sercu mediolańskiej dzielnicy mody Garden Senato stanowi przestrzeń idealną do organizacji tymczasowych imprez, a o jej projekt, kierunek artystyczny i skoordynowany wygląd zadbała architektka Alessandra Dalloli. Przestrzeń ta jest częścią kompleksu podlegającego ochronie konserwatora zabytków architektonicznych, który narzucił głównie prace konserwacyjne, ale mimo to pozwoliły one uczynić to miejsce osobliwym i mającym współczesny charakter: „Moje działania”, mówi Dalloli, „pozwoliły zapewnić silną tożsamość tego miejsca i jakość w organizacji przestrzeni wewnętrznych oraz zewnętrznych, której wcześniej tutaj nie było”.

Modyfikacje wprowadzone w Garden Senato objęły fasady budynku, główny dziedziniec, portyk, pergolę z tarasem oraz niewielką przybudówkę (dépendance), a także przestrzeń wielofunkcyjną i ogród.

Architektka Dalloli poszukiwała harmonii pomiędzy wszystkimi elementami tworzącymi cały kompleks, aby wydobyć z nich efekt ciągłości. Możliwie jak najbardziej wyeliminowano bariery architektoniczne w celu zoptymalizowania objętości istniejącej przestrzeni i wygenerowania przejść pomiędzy poszczególnymi częściami.

Bijące serce tego projektu stanowi ogród, który w dalszym ciągu pozostaje w samym centrum uwagi.

Można go podziwiać ze wszystkich pomieszczeń, a charakteryzuje się on wzajemnie się uzupełniającymi perspektywami, ścieżkami oraz kącikami odpoczynku.

W celu podkreślenia ciągłości z naturalnymi kamieniami występującymi poza budynkami wybrano gres porcelanowy marki Marazzi, a konkretnie kolekcję Mystone Ceppo di Gré, z naturalnym wykończeniem i w dużym formacie (75×150 cm). Płyty te położono na wejściu do przestrzeni wielofunkcyjnej, w części klatki schodowej i we wszystkich łazienkach, również na ścianach. Naturalną serię Powder Mud (75×150 cm) zastosowano natomiast na podłodze w przestrzeni wielofunkcyjnej i w dépendance. Zastosowany w tej kolekcji efekt cementu ma bowiem nawiązywać do innych, istniejących już tam, podłóg: dezaktywowanego betonu z naturalnymi kamieniami i lastryka. „Wybrałam gres Marazzi ze względu na jego jakość estetyczną, która ma niezwykle istotne znaczenie w tak prestiżowym miejscu. Ale ważna jest też jego praktyczność, która przekłada się na łatwiejsze codzienne utrzymanie go i higienę, niezbędne zwłaszcza w miejscu przeznaczonym na organizację różnych wydarzeń. Równie istotna jest też trwałość tego materiału w miarę upływu czasu”.

Sporą uwagę poświęcono stałym elementom wyposażenia obecnym w poszczególnych pomieszczeniach. Na przykład w galerii zaprojektowano prawdziwą aranżację naprzemiennych siedzisk z okrągłymi tarczami, dzięki którym subtelnie ukryto instalacje. Podobnie w przestrzeni wielofunkcyjnej boazeria obwodowa zmienia się w stanowiska robocze, a przesuwne ścianki działowe są schowane w dużych szafkach stających w środkowej części. Ponadto w ogrodzie wykonano, zgodnie z projektem, dużą półkolistą ławę z kamienia oraz ławki drewniane pod pergolą.

 

Ph Andrea Martiradonna