Superbonus, rozpoczęła się moda na remonty

czas trwania czytania minuty

Działania napędzające i napędzane, różnego rodzaju ulgi i cesje wierzytelności; na początku szło wolno, ale Superbonus ma stać się mocnym impulsem dla rynku budowlanego. Obok technologii zasady gry dyktują materiały. Rozmawialiśmy o tym z Giovannim D'Anną, specjalistą ds. normalizacji w Confindustria Ceramica (wł. organizacja zrzeszająca pracodawców i pracowników w branży ceramicznej).

Wartość Superbonusu ma wynieść 8 069 mln euro, z czego 1 614 w 2021 roku i 6 455 w roku 2022. Tak wynika z przewidywań zawartych w raporcie instytutu badawczego Cresme opracowanego we współpracy z włoską Izbą Deputowanych, a opublikowanego w grudniu ubiegłego roku. W raporcie mowa jest o majątku nieruchomym obejmującym 6 milionów budynków, w tym 19 mln mieszkań.

 

Ten powolny start wynikał z początkowego braku jasności. Ponadto ulgi są różnego rodzaju…

Na tę chwilę dostępnych jest jednocześnie wiele rodzajów bonusów; jeden z nich to uruchomiony wiele lat temu wynoszący 50% bonus na remonty, później wprowadzono ekobonus wynoszący 65%, bonus na renowację zewnętrznej fasady budynku wynoszący 90% i wreszcie teraz Superbonus 110%. Wszystkie one, pomimo innego przeznaczenia, od przywrócenia funkcjonalności po zapewnienie bezpieczeństwa, nadal funkcjonują i dotyczą różnego zakresu prac. Dzięki Superbonusowi wzrosło zainteresowanie wszystkimi tymi bonusami, ponieważ cesja wierzytelności i upust na fakturze obowiązują w przypadku wszystkich rodzajów ulg. Jeśli wykonujemy prosty remont, odnawiając przykładowo łazienkę i kuchnię, możemy skorzystać z bonusu na remont wynoszącego 50%, korzystając z możliwości cesji wierzytelności. Bonus wodny to nowy element, który znalazł się w ustawie budżetowej zaprezentowanej pod koniec ubiegłego roku, który teraz czeka na wdrożenie za pomocą stosownego rozporządzenia ministerialnego. Wprowadza on ulgę w wysokości 1000 euro dla podatnika z tytułu wymiany sanitariatów i a w łazienkach oraz kuchniach na takie, które zapewnią oszczędność wody. Jest to bonus, który nie sumuje się z innymi i można z niego korzystać niezależnie od innych. Również w sytuacji, gdy nie remontujemy łazienki lub kuchni, a tylko wymieniamy sanitariaty czy armaturę, lub prysznice.

 

Podejrzewam, że przy takim przyspieszeniu prac także rynek ceramiczny i cegielniany może spodziewać się „odbicia”.

Prace obejmujące powłoki zewnętrzne budynku są niezbędne, aby uzyskać Superbonus i przywrócić funkcjonalność istniejących budynków. Działaniem napędzającym jest bowiem izolacja termiczna powierzchni nieprzejrzystych i wymiana istniejących instalacji grzewczych.

Wyroby ceglane odgrywają zasadniczą rolę przy rekonstrukcji ścian elewacji i pokryć wentylowanych z terakoty. Analogiczna sytuacja dotyczy płyt i płytek ceramicznych, w przypadku których szansą jest renowacja fasad wyposażonych w systemy wentylujące i izolujące. Wyroby ceramiczne znajdują szerokie zastosowanie przy renowacji wspólnych części budynków mieszkalnych, mogą być polecane również w przypadku montowania systemów ogrzewania podłogowego; demontaż i rekonstrukcja podłóg wraz z ich wykończeniem pozwalają na sięgnięcie po takie bonusy. W przypadku prac mających zapewnić bezpieczeństwo na wypadek trzęsienia ziemi, wszystkie one, w tym także prace wykończeniowe, objęte są ulgami.

W przypadku Superbonusu prace polegające na układaniu nowych powierzchni ceramicznych mieszczą się w kategorii działań napędzanych, będących konsekwencją tych napędzających.

Nawet w przypadku samych prac remontowych, gdzie mamy do wyboru cesję wierzytelności lub odliczenie w wysokości 50%, taki rodzaj prac objęty jest ulgami i to z pewnością przemawia do klientów prywatnych. Aby skutecznie informować naszych odbiorców, klientów końcowych i projektantów, Confindustria Ceramica uruchomiła kampanię społeczną dotyczącą zastosowania materiałów ceramicznych i artykułów ceglanych przy remontach.

 

Czy Superbonus spowoduje większe zainteresowanie innymi bonusami?

Wszystkie istniejące bonusy stanowiły w ostatnich latach wsparcie dla rynku, ale to cesja wierzytelności stwarza nową i realną szansę. Do czasu powstania tego przepisu wartość prac była w całości zaliczkowana przez zleceniodawcę, a dopiero później możliwe było odzyskanie jej jako ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych w okresie dziesięciu lat. Teraz ulgę można zobaczyć od razu w postaci zmniejszonej o połowę wartości faktury aż po sytuację, kiedy nie trzeba w ogóle płacić za realizowane prace; a to stanowi nadzwyczajne rozwiązanie. Jest to także doskonała szansa w odniesieniu do strategii rewitalizacyjnej w miastach i procesów, które znacząco przyspieszyły dzięki tak szerokiemu systemowi ulg podatkowych.