Projektanci

Adrià Guardiet

Sandra Torres

08014 arquitectura

Kategorie

Mieszkanie

Niewielkie „laboratorium typu open space” mieszczące się w budynku przemysłowym z lat 50. w tętniącej życiem dzielnicy Barcelony — Guinardó.

Apartament zajmuje skromną powierzchnię około 75 m2, a cały jego architektoniczny urok tkwi w jego oryginalnych elementach charakterystycznych: solidnej konstrukcji ścian z cegły, betonowych portyków i stropów, które zdobią betonowe belki oraz sklepień z ceramiki.

Główne elementy rozmieszczono w trzech kluczowych obszarach: pełna światła kuchnia stanowi przytulny obszar wejściowy, wielofunkcyjna przestrzeń o powierzchni niemal 40 m2 to punkt centralny rezydencji, a trzeci obszar, obejmujący sypialnię i odrębną koncepcyjnie łazienkę, ma stanowić autonomiczną, niematerialną przestrzeń zamkniętą.

Projekt przebudowy został zrealizowany przez studio 08014 arquitectura i miał wydobyć oryginalną architekturę tego apartamentu. Wszechobecna ceramika na istniejących ścianach, w połączeniu z ciepłem drewna sosnowego na wykonanych na miarę elementach wystroju wnętrz, płynnie wpisuje się w nowo wykonaną podłogę z gresu porcelanowego Crogiolo D_Segni Colore w kolorze Indigo. Na podłodze charakterystyczny jest mały format 20 x 20 cm i pudrowy efekt z pełnym tłem, który zastosowano w całej przestrzeni, a przerywa go jedynie inny, niestandardowy format z tego samego materiału, położony w miejscu progów, co stwarza wizualny rytm potęgujący ogólną narrację tego projektu.

Właściwie renowacja tego apartamentu w stylu industrialnym nie tylko wnosi nowe życie do oryginalnego charakteru tej przestrzeni, lecz także zapewnia harmonię między elementami zastanymi oraz designem współczesnym, dzięki czemu powstało wyjątkowe mieszkanie oddające hołd dziedzictwu architektonicznemu barcelońskiej dzielnicy Guinardó.


Zdjęcia: Pol Viladoms

Zapoznaj się z kolekcjami projektu