Projekt Veta JAO Arquitectura odnawia rezydencję w Almerimar, wprowadzając centralną „veta”, która łączy przestrzenie. Ceramiki Marazzi definiują kolorystykę i materiały, łącząc neutralne tonacje z intensywnymi odcieniami niebieskiego w współczesnej atmosferze.
Rezydencja w sercu portu Almerimar przedstawiała się jako rozfragmentowane mieszkanie, słabo powiązane z przestrzenią zewnętrzną. Interwencja JAO Arquitectura przywróciła nowy wymiar otwartości i płynności, ustanawiając stały dialog z morskim krajobrazem. Na powierzchni 178 m² reorganizacja opiera się na tzw. „veta”: centralnym pasie, który nie tylko strukturyzuje układ pomieszczeń, ale także mieści kluczowe funkcje, takie jak kuchnia i łazienki, stając się tożsamościową osią domu. Na północ i południe od tej linii zlokalizowano dwie makrostrefy: przestrzeń dzienną, otwartą i wielofunkcyjną, skierowaną ku widokom na port, oraz bardziej kameralną, prywatną strefę nocną, zaprojektowaną z użyciem materiałów nadających wizualną ciągłość. Naturalne światło, wzmocnione projektem oświetlenia opracowanym wspólnie z Grupo Seac, potęguje percepcję przestrzeni, podczas gdy dobór kolorów i wykończeń podkreśla jednolity i wyrafinowany charakter renowacji.
Badanie materiałowe odegrało decydującą rolę w redefinicji domu. Architekci wybrali powierzchnie Marazzi jako kluczowy element zapewniający estetyczną spójność, funkcjonalność i trwałość. „Nasze biuro”, Ana Sara Hidalgo Peregrín, architektka JAO Arquitectura, „zawsze uznawało za niezbędne pracować z materiałami, które reprezentują wartości śródziemnomorskie.” Ceramika to materiał obecny w naszych projektach: na podłogach, okładzinach i płytkach. Jest idealny do projektów realizowanych w tym regionie, gdzie występują wysokie poziomy wilgotności i wysokie temperatury. Jest także elementem kulturowym: materiałem kojarzonym z łatwością czyszczenia i konserwacji, a pod wieloma względami ponadczasowym.
Podłoga całego domu została wykonana z serii Cementum w formacie 120x120 cm, naprzemiennie wykorzystując odcień Ash w bardziej neutralnych obszarach oraz Indigo w „veta”, w kuchni i łazienkach. To rozwiązanie pozwoliło zachować jednolity układ wzoru pomimo zmiany koloru, ustanawiając równowagę chromatyczną między solidnością szarych tonów a głębią niebieskiego, nawiązującą do otaczającego środowiska morskiego. Do pokryć pionowych zastosowano kolekcję Zellige z serii Crogiolo w kolorze China (10x10 cm), która dzięki szkliwionej powierzchni wprowadza świetlne wibracje i zmieniające się refleksy, wzbogacając monochromatyczną paletę o żywe i dynamiczne odcienie.
Zastosowanie ceramiki nie ogranicza się do funkcji dekoracyjnej, lecz kształtuje percepcję przestrzeni: główna łazienka oraz łazienka gościnna zyskują niemal scenograficzny wymiar, podczas gdy kuchnia, zaprojektowana jako pulsujące serce domu, dzięki ceramice wyróżnia się trwałością i elegancją. Kolekcje Marazzi pozwalają dzięki jednemu formatowi w dwóch kolorach stworzyć ciągłą posadzkę, stanowiącą fundamentalny element koncepcji projektowej. Elementy emaliowane dodają blasku i faktury, nadając temu charakterystyczny akcent, którego poszukiwaliśmy.” Wybór spójnej gamy materiałów pozwolił wzmocnić ideę projektu jednolitego, w którym każdy detal współtworzy współczesną, zintegrowaną z kontekstem śródziemnomorskim przestrzeń mieszkalną.
Ph. Adam Garcia
Galeria projektów
Zapoznaj się z kolekcjami projektu