Jak urządzić współczesną łazienkę

czas trwania czytania minuty

Jak wygląda obecnie aranżacja łazienki? Jakie są najnowsze trendy pod względem umeblowania i okładzin? Czym charakteryzuje się współczesny pokój kąpielowy i jakie są najbardziej pożądane w tym momencie płytki?

W ciągu ostatnich dziesięcioleci pokój kąpielowy przeszedł głęboką (i szybką) przemianę wynikającą ze zmian obyczajów, przemian rodzin i domów, a także zmienionego postrzegania takich pojęć jak prywatność czy intymność. Z pomieszczenia o drugorzędnym charakterze, mającego znaczenie czysto funkcjonalne, stał się on czymś w rodzaju prywatnego minispa, intymnej oazy dobrostanu, w której można pozwolić sobie na chwilę relaksu, miejscem, które chętnie urządzane jest zgodnie z osobistymi gustami, ale też z uwzględnieniem głównych tendencji panujących w danym momencie.

Styl współczesnej łazienki jest zgodny z pozostałymi pomieszczeniami domu, dlatego kolory i materiały są różne w zależności od palety wybranej dla całego projektu wystroju wnętrz: nie bez powodu więc w ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się tak wiele rodzajów okładzin, które mogą być stosowane w łazience, podobnie jak wiele jest sposobów ich układania i możliwości projektowych oraz kompozycyjnych związanych z formatami płytek.

Różne style różnych łazienek

Pierwszym etapem w konfiguracji projektu współczesnej łazienki jest określenie tablicy inspiracji, która będzie wskazywać paletę kolorów oraz wykończenia materiałowe okładzin i mebli. Na początku zawsze należy odnieść się do pewnego stylu lub źródła inspiracji (miejsce, atmosfera, motyw), który pozwoli łatwiej określić kolejne elementy.

Jak dobrać kolor do łazienki: przeczytaj nasz poradnik

Współczesna okładzina łazienkowa

W porównaniu z minionymi dekadami zmianie uległy również okładziny łazienkowe, wykraczając poza jedynie tradycyjną ceramikę. Na przykład coraz częściej stosuje się wodoodporne tapety ścienne, Ecomalty i mikrocementy, stiuki ozdobne takie jak tadelakt czy panele syntetyczne dobierane stricte z myślą o niskich brodzikach prysznicowych.

Ze względu na tradycję i praktyczność najchętniej jednak nadal wybierana jest ceramika, której znaczenie rozszerzyło się również na gres porcelanowy.

Wszystkie płytki Marazzi do łazienki: poznaj je tutaj

Marazzi Bagno contemporaneo 009

Gres porcelanowy rozszerza bowiem możliwości twórcze, ponieważ pozwala na zastosowanie tego samego dekoru czy efektu zarówno na ścianie, jak i na podłodze. Nie powoduje więc żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o styl projektowania: ceramiczne dywany, rozwiązania materiałowe typu mix&match, styl jednobarwny total look, mikrodekory czy formaty maksi.
 

Pozostając w temacie współczesnej łazienki, poniżej podajemy kilka przykładów zgodnych z panującymi aktualnie trendami.

 • Współczesna łazienka w stylu rustykalnym: tworzenie stylu rustykalnego we współczesnym ujęciu to nawiązywanie do jego typowych elementów (drewno, kamień) z zastosowaniem czystszych linii i bardziej podkreślonych brył. Płytki mogłyby w takiej sytuacji być z gresu porcelanowego o efekcie drewna z bardzo wyraźnymi słojami (dobrym rozwiązaniem byłoby również ułożenie ich w jodełkę) połączone ze strukturalnym efektem kamienia.
   
 • Współczesna łazienka w stylu klasycznym: wyrafinowany charakter i styl w harmonijnym połączeniu ze współczesnym minimalizmem. W tym przypadku prestiżowy gres o efekcie marmuru mógłby być najbardziej charakterystycznym elementem pomieszczenia, współgrając z bardziej aktualnymi formatami i stylami ułożenia.
   
 • Współczesna łazienka w stylu eleganckim: elegancja jest zdecydowanie subiektywna, ale w kwestii wnętrz, kojarzy się z odcieniami neutralnymi i jedynie niezbędnym umeblowaniem z kilkoma bardziej wyrazistymi detalami. Gres o efekcie kamienia z delikatną teksturą i subtelnymi kolorami może stanowić doskonałą bazę wyjściową pod projekt wyrafinowanej i nowoczesnej łazienki.
   
 • Współczesna łazienka w stylu minimalistycznym: „czystość formalna” i „jednolitość okładzin”, takimi terminami kluczowymi można by określić łazienkę tego typu. Średnie i duże formaty o efekcie żywicy lub betonu są w tym przypadku idealne, zwłaszcza w pudrowych i delikatnych kolorach.
   
 • Współczesna łazienka w stylu industrialnym: miłośnicy klimatu metropolitalnego mogą zastosować w łazience gres o efekcie drewna z powierzchnią bogatą w sęki i słoje oraz skorzystać z czarnych elementów metalowych, doskonale podkreślających dany styl.
Modna współczesna łazienka

Poza opisanymi powyżej głównymi stylami warto wspomnieć też o tendencjach, które powracają co pewien czas i które sprawiają, że niektóre formaty czy dekory są szczególnie chętnie wybierane. Przykłady? Płytki o efekcie płytek cementowych, chętnie wybierane i stosowane już od kilku lat, lub formaty typu cegiełki, które można układać w poziomie lub w pionie i które dysponują różnymi efektami powierzchniowymi, od matowych po błyszczące w stylu ceramiki marokańskiej.

Aranżacja współczesnej łazienki: urządzenia sanitarne, armatura, meble

Po określeniu projektu okładzin kolejnym etapem jest wybór poszczególnych elementów aranżacyjnych. Urządzenia sanitarne z biegiem czasu zmieniły swoje kształty, skrywając techniczne krzywizny i w przeważającej mierze są podwieszane lub zlicowane ze ścianą. Strefa prysznicowa wpisuje się w styl pozostałej części łazienki, współgrając z jej kolorami na powierzchniach poziomych i ścianach. Armatura występuje w większej liczbie rodzajów wykończenia i dostosowano ją do metalicznych niuansów akcesoriów oraz uchwytów.

Współczesny pokój łazienkowy stał się więc miejscem, które maksymalnie wyraża osobowość i kreatywność właścicieli domu, ale też pokojem, w którym można pozwolić sobie na troskę o własne ciało i samopoczucie.