Villa Labin

Labin Chorwacja

Ze szczytu wzgórza, na którym mieści się miejscowość Labin, roztacza się spektakularny widok na Kvarner, górę Velebit i zieloną zatokę Prklog. To tutaj stoi rezydencja zaprojektowana przez Darijana Čekadę, budynek, który łączy rozwiązania o niskim wpływie na środowisko z niezwykle współczesną estetyką wpływającą na jego kształt architektoniczny i cały wystrój wnętrz, w którym wykorzystano kolekcje Marazzi Marble Look i Stone Look.

Labin znajduje się w południowo-wschodniej części półwyspu Istria, na wzgórzu wznoszącym się nad kurortem turystycznym Rabac. Z jego szczytu roztacza się spektakularny widok na Kvarner, górę Velebit i zieloną zatokę Prklog.

W takim otoczeniu położona jest willa zaprojektowana przez Darijana Čekadę ze studia Čekada Arhitekti, powstała jako budynek niskoenergetyczny wykorzystujący najnowocześniejsze rozwiązania i materiały izolacyjne. Konstrukcja budynku, izolacja termiczna wentylowanej elewacji, dachu i podłogi oraz osłony przeciwsłoneczne zapewniają wysoką efektywność energetyczną.

Okładziny zewnętrzne, jak również powierzchnie zewnętrzne i wewnętrzne, charakteryzujące się minimalistycznym wzornictwem, nieustannie nawiązują do krajobrazu i naturalnych materiałów otaczających ten duży budynek mieszkalny.
Do pokrycia obszernych wentylowanych elewacji wykorzystano płyty z kolekcji Grande Marble Look Sahara Noir.

Willa zajmuje powierzchnię ponad 240 metrów kwadratowych i jest otoczona ogrodem o powierzchni 1600 metrów kwadratowych, w którym mieści się basen.
Na parterze znajduje się przestronny salon, w pełni wyposażona kuchnia i jadalnia oraz sala fitness ze spa, pokryta płytkami z kolekcji Apparel w kolorze Light Grey; połączona z łazienką sypialnia „wychodzi” na przestronny taras z zachwycającym widokiem na okolicę i zatokę.

Ciągłość między wnętrzem a zewnętrzem była kluczowym elementem projektu, w którym chciałem zachować i uwypuklić nawiązanie do naturalności krajobrazu, który gości ten nowy budynek” — mówi architekt Darijan Čekada.
Misja ta powiodła się dzięki zestawieniu różnych płytek z kolekcji Mystone Limestone Ivory, która została użyta do pokrycia podłogi w patio i na zewnątrz willi. Dzięki technologii StepWise kolekcja posiada doskonałe parametry antypoślizgowe, a jednocześnie powierzchnia jest miękka w dotyku i łatwa w utrzymaniu czystości. Technologia StepWise charakteryzuje również płyty Mystone Quarzite, które z kolei położone są w okolicy basenu i są wysoce wytrzymałe (High Performance), aby spełniać najbardziej rygorystyczne standardy odporności na obciążenie.

Evolutionmarble, w wersji Tafu, to kolejna odsłona tekstury inspirowanej kamieniem, zastosowana w pomieszczeniach mieszkalnych, w których nawiązanie do włoskich marmurów odnajdujemy w postaci niskiego blatu stołu pokrytego płytkami The Top Marble Look Statuario.

Na piętrze domu znajdują się trzy obszerne sypialnie z łazienkami i tarasem oraz kolejna duża otwarta przestrzeń z tyłu.

We wszystkich łazienkach znajdują się powierzchnie inspirowane marmurem. Marble Look Imperiale, Evolutionmarble w wersji Tafu i Grey wykorzystano w szeregu rozwiązań zastosowanych w pomieszczeniach przeznaczonych do pielęgnacji ciała.


Zdjęcia: Damil Kalogjera

Zapoznaj się z kolekcjami projektu