Prawidłowe czyszczenie płytek po ich ułożeniu zapewnia, że powierzchnie myje się szybko i łatwo, usuwając z nich pozostałości z fug i zabrudzeń, które mogą tworzyć nieestetyczne smugi: oto nasze porady dotyczące wykonywania go.
Czyszczenie po zakończeniu układania to niezwykle ważna czynność, ale czasami jest ona bagatelizowana lub z różnych przyczyn niewykonywana (głównie związanych z terminami prac). A jednak jest to etap, który ułatwia codzienną pielęgnację, która mogłaby być utrudniona przez z pozoru niewytłumaczalną obecność śladów i smug.
Mycie po zakończeniu prac: czym jest i dlaczego jest tak ważne
Mowa o usuwaniu pozostałości z układania płytek, co należy wykonywać zarówno podczas układania, jak i po zakończeniu prac, aby pozostałości z fug oraz inne pyły nie przywarły trwale do powierzchni, utrudniając później zwyczajne mycie płytek.
Jest to czynność ważna zwłaszcza w przypadku podłóg, na których w większości przypadków znajduje się gres porcelanowy (płytki wykonane technologią podwójnego wypalania bardziej nadają się na ściany), ale ma ona kluczowe znaczenie przede wszystkim w przypadku powierzchni zewnętrznych lub strukturalnych, których późniejsze czyszczenie byłoby bardziej utrudnione.
Pierwszą ważną kwestią jest usuwanie nadmiaru fug już podczas fugowania, zanim wyschną one, sprawiając, że podłoga będzie brudzić się jeszcze bardziej. Dlatego zaleca się wykonywać spoinowanie na powierzchni 4 – 5 m2 na raz, aby możliwie jak najszybciej wyczyścić pozostałości gąbką zwilżoną wodą.
Wreszcie, po zakończeniu prac, czyli kiedy fuga jest już zupełnie sucha, wykonuje się właściwe mycie środkiem kwasowym, korzystając z profesjonalnych produktów dostępnych w sklepach lub marketach budowlano-remontowych. Celem jest wyczyszczenie podłogi z pozostałości po układaniu płytek (fug, klejów, farb i zabrudzeń).
Kto wykonuje mycie po zakończeniu prac?
Zgodnie z normą UNI 11493 Assoposa (która reguluje sposoby układania płytek ceramicznych) za czyszczenie odpowiada osoba, która układa okładziny.
Podczas gdy pierwsza faza na ogół jest wykonywana przez wszystkich płytkarzy podczas fugowania, druga – czyszczenie po zakończeniu prac – często jest pomijana ze względów czasowych po zakończeniu układania i z powodu pojawienia się w danym obiekcie innych specjalistów, po glazurnikach. Zdarza się, że takie czyszczenie musi wykonać firma czyszcząca lub sami właściciele mieszkania albo nie jest ono wykonywane w ogóle (ponieważ nie wiadomo, jak je wykonać), co utrudnia później zwyczajne mycie. Poza szczególnie trudnymi przypadkami można temu zapobiec, kupując wymagane detergenty i postępując zgodnie z poniższymi wskazówkami.
Mycie środkiem kwasowym po zakończeniu prac: jak je wykonywać i jakimi produktami
Mycie płytek po ich ułożeniu należy wykonać etapami co około 2 metry kwadratowe na raz: płytki należy zwilżyć, następnie nanieść na nie specjalny detergent rozcieńczony zgodnie z instrukcjami podanymi na opakowaniu i pozostawić, aby działał przez podany czas. Następnie usuwa się zabrudzenia gąbką i, co niezwykle ważne, należy się pozbyć wszelkich pozostałości produktu za pomocą wody lub ręcznika papierowego (idealny byłby odkurzacz zasysający płyny). Na koniec wykonuje się płukanie końcowe czystą wodą.
Wybór odpowiedniego produktu do zastosowania zależy od typu fugi użytej do spoinowania płytek i od stanu płytek.
W przypadku fugi cementowej (najpopularniejszej) mycie po zakończeniu prac należy wykonać przy użyciu środka czyszczącego na bazie kwasu buforowanego. Jeśli na powierzchni widoczne są liczne białawe smugi i pozostałości po fudze, może być niezbędny bardziej agresywny środek do usuwania kamienia, również na bazie kwasu buforowanego, ale z dodatkiem środków powierzchniowo-czynnych i kwasu fosforowego. Jeśli płytki są mocno zabrudzone lub upłynął pewien czas od ułożenia ich, można zastosować profesjonalny środek odtłuszczający.
Jeśli natomiast zastosowano fugę epoksydową, istnieją specyficzne produkty do czyszczenia po zakończeniu układania płytek spoinowanych przy użyciu tego materiału.
Detergenty tego typu można stosować na ogół w przypadku gresu porcelanowego oraz wszystkich materiałów okładzinowych odpornych na kwasy. Dobrze jest jednak zapoznać się z kartą charakterystyki danej kolekcji w celu sprawdzenia ewentualnych innych wskazań.
A co, jeśli zostanie wykonanie mycie po zakończeniu prac?
Jeśli prawidłowo wykonano mycie po ułożeniu, okładziny będą idealnie czyste, bez smug i pozostałości. Aby utrzymać powierzchnie w doskonałym stanie, wystarczy kilka prostych czynności wykonywanych podczas zwyczajnej pielęgnacji płytek: podsumowaliśmy je w tym poście.